კოალიციის "განათლება ყველასათვის" და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ინიაციატივითა და ორგანიზებით, მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს კამპანია და შესარჩევი კონკურსი მიმდინარეობს და მისი სლოგანია „მომავალი განათლებაშია“. ინიციატივა პირველად ხორციელდება საქართველოში და მასწავლებელთა პოპულარიზაციისაკენ მიმართული გლობალური კამპანიის „The Global Teacher Prize“ ნაწილია.
კონკურსის 5 ფინალისტი სექტემბერში გამოვლინდება, ხოლო მათგან ერთ-ერთს, 5 ოქტომბერს, მასწავლებლის მსოფლიო დღეს, მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო და პრიზი - 10 000 ლარი გადაეცემა.
მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს მხარდამჭერები არიან - ინა გუდავაძე-პატარკაციშვილი, ტელეკომპანია "იმედი" და საზოგადოებრივი მაუწყებელი.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური - „ჩვენ უკვე გვაქვს საშუალება, შევუერთდეთ მასწავლებლების გლობალურ ჯილდოს, რომელშიც მრავალი ქვეყნის მასწავლებელი მონაწილეობს. მოგეხსენებათ, საკმაოდ სოლიდური პრიზია, მაგრამ ყველაზე უფრო მნიშვნელოვანი ის არის, რომ, პრიზთან ერთად, ეს არის პროექტი, რომელიც ხელს უწყობს მასწავლებლის პროფესიის პოპულარიზაციას და პროფესიის პრესტიჟის ზრდას განაპირობებს, თითოეულ მასწავლებელს უჩენს მოტივაციას, გახდეს ბევრად უკეთესი და მიიღოს მონაწილეობა კონკურსში. გლობალური კონკურსის საწყისი ეტაპი სწორედ ეროვნული ჯილდოა“.
ეროვნულ კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია მოქმედ მასწავლებელს, რომელიც ასწავლის ზოგადსაგანმანათლებლო საჯარო ან კერძო ავტორიზებულ დაწესებულებაში. კონკურსანტების რეგისტრაცია ვებგვერდზე — www.tprize.ge —31 მაისიდან 14 ივლისის ჩათვლით მიმდინარეობს. ამის შემდეგ, საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით, კონკურსანტთა შერჩევის სამეტაპიან პროცესს, საზოგადოებრივ საწყისებზე დაფუძნებული, 17 წევრისაგან დაკომპლექტებული ჟიური წარმართავს. ჟიური დაკომპლექტებულია: განათლების სპეციალისტების, სამეცნიერო/სასწავლო წრეების წარმომადგენლების, საზოგადო მოღვაწეებისა და საკუთარ პროფესიაში წარმატებული ადამიანებისგან.

Under the initiative and by organization of the coalition “Education for All” and the National Center for Teacher Professional Development of the Ministry of Education and Science of Georgia, the National Teacher Prize campaign and its selection contest is underway with s slogan - “Future is in Education”. This initiative is carried out for the first time in Georgia and represents a part of the global campaign “The Global Teacher Prize“, aiming at promotion of the teacher’s profession.
5 finalists of the contest will be revealed in September, and on October 5, on the World Teachers’ Day, one of them will be awarded with the National Teacher Award and a prize - 10 000 GEL.
The supporters of the National Teacher Prize are: Ina Gudavadze-Patarkatsishvili, Imedi TV and Public Broadcaster.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri: – “Now we already have an opportunity to join The Global Teacher Prize, where the teachers from many countries are involved. As you know, it is quite a solid prize, but besides this prize the most important thing is that, it represents the project that promotes popularization of the teacher’s profession, increases the prestige of the profession and gives each teacher a motivation to become better and to participate in the contest. The initial stage of the global contest is the National Award”.
The active teachers teaching in general public or private authorized educational institution are eligible to take part in the National Competition. Registration of contestants will continue on the web-site www.tprize.ge from May 31 to July14. After that, the jury composed of 17 members, based on the community basics, will conduct the three-step selection process of the contestants, taking an international practice into account. The jury is composed of education specialists, representatives of the academic/educational institutes, public figures and successful people in their profession.