საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ეკატერინე დგებუაძე ქვეყნის მასშტაბით ინფიცირებულთა რიცხვის მატებას საყურადღებოდ მიიჩნევს და თითოეულ მოქალაქეს მოუწოდებს, ზედმიწევნით დაიცვას ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ დადგენილი პროტოკოლი, რათა მოსწავლეებმა 2020-2021 წლის მეორე სემესტრის დასრულება სკოლის შენობაში, ბუნებრივ გარემოში შეძლონ.
ამასთან დაკავშირებით, ეკატერინე დგებუაძემ სპეციალურ ბრიფინგზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ვირუსის თავიდან ასაცილებლად, სამინისტრო კვლავაც მაქსიმალურს გააკეთებს იმისათვის, რომ სკოლებში ჯანსაღი გარემო შენარჩუნდეს და სასწავლო პროცესი კვლავ უსაფრთხოდ წარიმართოს. კერძოდ, გარდა იმისა, რომ სამინისტრო სკოლებს ხელს შეუწყობს საჭირო რესურსით აღჭურვაში, შემთხვევით შერჩევის პრინციპით განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, მინისტრის პირველი მოადგილე, ზოგადი განათლების დეპარტამენტის თანამშრომლები და ადგილობრივი საგანმანათლებლო რესურსცენტრები სკოლებში სისტემატურ მონიტორინგს კვლავ განახორციელებენ. ამავდროულად, ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ დადგენილი პროტოკოლის შესაბამისად, ორ კვირაში ერთხელ უწყვეტად გაგრძელდება პედაგოგთა და სკოლის წარმომადგენელთა ტესტირება.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ სკოლები ზედმიწევნით იცავენ ჯანდაცვის სფეროს მიერ დაწესებულ პროტოკოლს. ამის დასტურია ყოველკვირეული სტატისტიკა, რომელსაც სამინისტრო საზოგადოებისთვის პროაქტიულად აქვეყნებს. სწავლის განახლებიდან დღემდე, კვირიდან კვირამდე ინფექციის გავრცელების პროცენტულ მაჩვენებლებს შორის სხვაობა მინიმალურია და არ სცდებოდა 0.1%-ს. თუმცა, მიმდინარე კვირის მონაცემებით, სხვადასხვა პარამეტრი ოდნავ გაზრდილია, რაც ეკატერინე დგებუაძის თქმით, ძალიან საყურადღებოა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ მოუწოდა თითოეულ მოქალაქეს, ზედმიწევნით დაიცვან ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ დადგენილი პროტოკოლი, რათა მოსწავლეებმა 2020-2021 წლის მეორე სემესტრის დასრულება სასკოლო სივრცეში შეძლონ. ეკატერინე დგებუაძის თქმით, როგორც მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა არაერთხელ აღნიშნა, მნიშვნელოვანია, შენარჩუნდეს ერთობლივი ძალისხმევით მიღწეული შედეგი – მოსწავლეებმა სწავლა განაგრძონ ბუნებრივ გარემოში – საკლასო ოთახებში.
უკანასკნელი ერთი კვირის მონაცმებით, მონიტორინგისა და სავალდებულო ტესტირების შედეგად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ვირუსი მასწავლებელთა და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა 0,1%-ს და მოსწავლეთა 0.02%-ს დაუდასტურდა. 2085 საჯარო სკოლიდან, სრულ დისტანციურ სწავლებაზე იმყოფება 52 საჯარო სკოლა და 121 ცალკეული კლასი. ხოლო 218 კერძო სკოლიდან დისტანციურ სწავლებაზეა 2 სკოლა და 17 ცალკეული კლასი.
რაც შეეხება რისკჯგუფში მყოფი მასწავლებლების რაოდენობას, მათი რაოდენობა, ბოლო კვირის მონაცემებით, გაიზარდა. კერძოდ, ამ ეტაპზე დისტანციური სწავლების ფორმატში ქვეყნის მასშტაბით 91 პედაგოგი იმყოფება.
როგორც აქამდე ხდებოდა, ვირუსის გამოვლენის შემთხვევებში სკოლებზე კვლავ წერტილოვანი შეზღუდვები გაგრძელდება და სკოლები ჯანდაცვის სამინისტროს პროტოკოლის შესაბამისად იმოქმედებენ.

Ekaterine Dgebuadze, First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, considers the increase in the number of infected people across the country and urges every citizen to strictly follow the protocol established by the Ministry of Health so that students can complete the second semester of 2020-2021 in a natural learning environment.
In this regard, Ekaterine Dgebuadze spoke at a special briefing and noted that to prevent the virus, the Ministry will continue to do its utmost to maintain a healthy environment at schools. In particular, in addition to assisting the Ministry in equipping schools with the necessary resources, the Minister of Education and Science, the First Deputy Minister, staff of the Department of General Education and local educational resource centres will continue to systematically monitor schools. At the same time, in accordance with the protocol established by the Ministry of Health, mandatory testing of teachers and school representatives will be continued once every two weeks.
Moreover, the First Deputy Minister noted that schools strictly follow the protocol established by the health sector. This is evidenced by the weekly statistics that the Ministry proactively publishes to the general public. From the date of resumption of studies to the present date, the difference between the percentages of infection spread from week to week is minimal and did not exceed 0.1%.
Furthermore, according to Ekaterine Dgebuadze, as Minister Mikheil Chkhenkeli has repeatedly stated, it is important to maintain the result achieved through joint efforts.
Over the past week, monitoring and mandatory testing across the country have confirmed the virus in 0.1% of teachers and 0.02% of students across the country. Out of 2085 public schools, there are 52 public schools and 121 separate classes who switched to full distance learning. Out of 218 private schools, there are only 2 schools and 17 separate classes that switched to remote learning.
Additionally, at this stage there are 91 teachers across the country who switched to a full-time remote learning.
As has been the case so far, point restrictions on schools will continue in case the virus is detected, and the school will act in accordance with the protocol established by the Ministry of Health.