საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ევროპული თანამშრომლობის ასოციაცია COST-ის საინფორმაციო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გახსნა.
მიხეილ ჩხენკელმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და საქართველოში სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტების მხარდაჭერისა და მათი გაძლიერების მიმართულებით საერთაშორისო თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მოხარული ვარ, რომ მაქვს შესაძლებლობა მოგმართოთ სიტყვით COST-ის საინფორმაციო დღის ღონისძიებაზე. მტკიცედ მჯერა, რომ ევროპული სამეცნიერო ოჯახის წევრობა არის ერთ-ერთი ძალიან მნიშვნელოვანი გზა, რომელიც მიგვიყვანს საქართველოს მისწრაფების რეალიზებამდე, გახდეს ევროპული ოჯახის წევრი.
მსურს, ხაზი გავუსვა, რომ ჩვენ ვისწრაფვით ხელი შევუწყოთ საქართველოში აკადემიური და სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულებების ადამიანური და ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერებასა და განვითარებას. მრავალი წელია, რაც საქართველო ჩართულია ევროკავშირის პროგრამებსა და აქტივობებში, რათა მეტად გააძლიეროს მონაწილეობა ევროპის კვლევით სივრცეში.
მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ევროპული თანამშრომლობის ასოციაციის ხელმძღვანელობის მიერ მიღებული ერთსულოვანი დადებითი გადაწყვეტილება, COST-ის სრულ წევრობაზე საქართველოს განაცხადთან დაკავშირებით, ცხადყოფს, რომ ქვეყნის სამეცნიერო სფერო ევროპის კვლევითი სივრცის განუყოფელი ნაწილია. აღსანიშნავია, რომ სამეცნიერო თანამშრომლობა საერთაშორისო ქსელები და პირადი კონტაქტების დამყარება გამოცდილ მეცნიერებთან გადამწყვეტია კვლევითი შესაძლებლობების გაუმჯობესებისთვის.
მოგეხსენებათ, ინტერდისციპლინური კვლევების წახალისება წარმოადგენს საქართველოს კვლევით პრიორიტეტს. კვლევებს მივყავართ აღმოჩენებისკენ, ინოვაციებისა და მიღწევებისკენ. დამწყები და ახალგაზრდა მეცნიერებისთვის იქმნება ხელსაყრელი გარემო საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზებისთვისა და კარიერული წინსვლისთვის.
მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში COST-ის ასოციაციის სრული წევრობა საქართველოსთვის უაღრესად მნიშვნელოვანი მიღწევაა, რომელიც შესაძლებლობას მისცემს ქართულ სამეცნიერო საზოგადოებას, ჩაერთოს ორგანიზაციის სტრატეგიული მომავლის ფორმირების პროცესში. მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ევროპული თანამშრომლობის ასოციაციის სრული წევრობა მიმართულია სამეცნიერო საზოგადოების ხელშეწყობისკენ, რათა მათ სრულად ისარგებლონ ყველა იმ შესაძლებლობით, რასაც COST-ის წევრობა ითვალისწინებს.“
COST-ის საინფორმაციო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიების – „საქართველოს სრულუფლებიანი წევრობა COST ასოციაციაში – ახალი შესაძლებლობები ქართველი მკვლევრებისთვის“ მიზანს წარმოადგენდა საქართველოში მოღვაწე მეცნიერ-მკვლევრებისთვის COST-ის ასოციაციის საქმიანობის გაცნობა, რაც ევროპაში, და მის ფარგლებს გარეთ, სხვადასხვა სამეცნიერო კვლევების მხარდაჭერასა და მკვლევრებს შორის ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავებას ითვალისწინებს.
ღონისძიების ფარგლებში COST-ის ასოციაციის წარმომადგენლებმა პრეზენტაციები გამართეს ორგანიზაციის მიერ განხორციელებული პროექტების შესახებ და დამსწრე საზოგადოებას აღნიშნულ პროექტებში მონაწილეობის გზები გააცნეს. ამასთან, ღონისძიების მონაწილეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა, მიეღოთ ინფორმაცია საქართველოსთვის, როგორც COST-ის ასოციაციის სრულუფლებიანი წევრისთვის, შეთავაზებული სხვადასხვა ინიციატივის შესახებ.
COST-ის საინფორმაციო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში ასევე მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა, საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის პროგრამების მიმართულების ხელმძღვანელის მოადგილე კატალინ გერმანმა, ევროპული ასოციაცია COST-ის დირექტორმა რონალდ დე ბრუინმა და სხვა მოწვეულმა სტუმრებმა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის მხარდაჭერით საქართველოს მთავრობა აქტიურად მუშაობდა COST-ის ასოციაციაში საქართველოს გაწევრიანების მიმართულებით. ჯერ კიდევ 2021 წლის დეკემბერში, ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ევროპული ასოციაცია COST-ის დირექტორთან რონალდ დე ბრუინთან შეხვედრა გამართა და მასთან პირადად განიხილა COST-ში საქართველოს სრულად გაწევრიანების საკითხი.
2022 წლის 14 თებერვალს მიხეილ ჩხენკელმა ასოციაციაში საქართველოს გაწევრიანების შესახებ შესაბამისი განაცხადი გააკეთა. 30-31 მარტს პარიზში უმაღლეს ხელმძღვანელთა კომიტეტისა და გენერალური ასამბლეის სხდომა გაიმართა, სადაც COST-ის წევრი სახელმწიფოების წარმომადგენლებმა საქართველოსა და უკრაინის ევროპული თანამშრომლობის ოჯახში გაწევრიანებას ერთხმად დაუჭირეს მხარი და ორივე ქვეყანა COST-ის სრულუფლებიანი წევრი გახდა.
COST-ის ასოციაცია მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში მოქმედ ერთ-ერთ უძველეს ევროპულ ორგანიზაციას წარმოადგენს, რომელიც 1971 წელს დაფუძნდა.
ორგანიზაციის მიზანია, ხელი შეუწყოს ევროპელ მკვლევრებს შორის კავშირების დამყარებას, ასევე, მათი კვლევითი საქმიანობის შესახებ ცნობადობის გაზრდას სემინარების, ვორქშოფების, კონფერენციების ჩატარების, საზაფხულო სამეცნიერო სკოლების შეთავაზებითა და ერთობლივი პროექტების განხორციელების გზით.
COST-ის ასოციაციის ფინანსური მხარდაჭერით, ორგანიზაციის სრულუფლებიანი წევრი ქვეყნების სამეცნიერო საზოგადოებას შეუძლია, მონაწილეობა მიიღოს სამეცნიერო კონფერენციებში, სამუშაო შეხვედრებში, სემინარებში და ტრენინგებში. COST-ის ასოციაცია ასევე აფინანსებს: მოკლევადიან სამეცნიერო ვიზიტებს კვლევით დაწესებულებებსა და ლაბორატორიებში, დისემინაციის აქტივობებსა და სამეცნიერო სტატიების გამოქვეყნებას. ამასთან, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ევროპული თანამშრომლობის ასოციაცია გასცემს საკონფერენციო გრანტებს, რომლებიც დოქტორანტურის სტუდენტებსა და დამწყებ მკვლევრებს აძლევს საშუალებას, დაესწრონ საერთაშორისო სამეცნიერო და ტექნოლოგიურ კონფერენციებს.

Mikheil Chkhenkeli addressed the audience and spoke about the importance of international cooperation in the direction of supporting scientific and research institutes in Georgia and as well as their enhancement.
Mikheil Chkhenkeli: "I am glad to have the opportunity to address you at the COST information day event. I firmly believe that the membership of the European scientific family is one of the most important ways that will lead to the realization of Georgia's aspiration to become a member of the European family.
I would like to emphasize that we strive to promote the strengthening and development of human and institutional capacities of academic and scientific-research institutions in Georgia. For many years, Georgia has been involved in the programs and activities of the European Union in order to greatly strengthen its participation in the European research space.
The unanimous positive decision taken by the leadership of the Association for European Cooperation of Science and Technology regarding Georgia's application for full membership of COST demonstrates that the country's scientific field is an integral part of the European research space. It should be noted that scientific cooperation, international networks and establishing personal contacts with experienced scientists are crucial for improving research capabilities.
As you know, encouraging interdisciplinary studies is a research priority of Georgia. Research leads to discoveries, innovations, and breakthroughs. A favourable environment is created for novice and young scientists to realize their full potential and advance their career.
Full membership of the COST Association in the field of science and technology is an extremely important achievement for Georgia, which will enable the Georgian scientific community to participate in the process of shaping the strategic future of the organization. Full membership of the Association for European Cooperation in Science and Technology is aimed at facilitating the scientific community to take full advantage of all the opportunities that COST membership provides."
The purpose of the event dedicated to the COST Information Day - "Georgia's full membership in the COST Association - new opportunities for Georgian researchers" was to introduce the activities of the COST Association to the scientists and researchers working in Georgia, which supports various scientific researches in Europe and beyond and mutual cooperation between researchers. It envisages deepening.
Within the framework of the event, representatives of the COST association made presentations about the projects implemented by the organization and introduced the ways of participation in the said projects to the attending public. In addition, the participants of the event had the opportunity to get information about various initiatives offered to Georgia as a full member of the COST Association.
The event dedicated to the COST information day was also attended by the Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Nunu Mickevichi, the Deputy Head of the Program Department of the European Union Delegation in Georgia, Katalin German, the Director of the European Association COST, Ronald de Bruyn, and other invited guests.
With the support of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, the Government of Georgia actively worked towards Georgia's accession to the COST Association. Already in December 2021, within the framework of a working visit to Brussels, the Minister of Education and Science, Mikheil Chkhenkeli, held a meeting with the director of the European association COST, Ronald de Bruyn, and personally discussed the issue of Georgia's full membership in COST.
On February 14, 2022, Mikheil Chkhenkeli submitted an application for Georgia's membership in the association. On March 30-31, a session of the Supreme Leaders' Committee and the General Assembly was held in Paris, where the representatives of COST member states unanimously supported the joining of Georgia and Ukraine to the family of European cooperation, and both countries became full members of COST.
COST Association is one of the oldest European organizations in the field of science and technology, founded in 1971.
The aim of the organization is to facilitate the establishment of connections between European researchers, as well as to increase the awareness of their research activities by holding seminars, workshops, conferences, offering summer scientific schools and implementing joint projects.
With the financial support of the COST association, the scientific community of the full member countries of the organization can participate in scientific conferences, workshops, seminars and trainings. The COST association also sponsors: short-term scientific visits to research institutions and laboratories, dissemination activities and publication of scientific articles. In addition, the Association for European Cooperation in Science and Technology awards conference grants that allow doctoral students and early researchers to attend international scientific and technological conferences.