ერთიან პროფესიულ ტესტირებამდე პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში შიდა შერჩევის პროცესები დასასრულს უახლოვდება. პროფესიულ პროგრამებზე ჩარიცხვის წესში შეტანილი ცვლილებების გათვალისწინებით წელს პირველად პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე სტუდენტების ჩარიცხვა ორი ფორმით ხორციელდება.
იმ პროფესიულ პროგრამებზე, სადაც დარეგისტრირებული აპლიკანტების რაოდენობა არ აჭარბებს ადგილების რაოდენობას, აპლიკანტები აღარ გადიან შეფასებისა და გამოცდილების ეროვნული ცენტრის მიერ ორგანიზებულ ტესტირებას და მხოლოდ კოლეჯში/უნივერსიტეტში ორგანიზებულ შიდა შერჩევაში მონაწილეობენ.
პროფესიის სპეციფიკიდან გამომდინარე, შიდა შერჩევის მეთოდი განსხვავებულია. უმეტეს შემთხევაში, პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებები შიდა შერჩევისას იყენებენ ისეთ მეთოდებს, როგორიცაა: გასაუბრება, პროფესიის მოსინჯვა, პორტფოლიო და სხვა.
იქიდან გამომდინარე, რომ პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებები წელს პირველად ატარებენ შიდა შერჩევას, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, თამარ ქიტიაშვილი უშუალოდ გაეცნო პროცესის მიმდინარეობას ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის კოლეჯში, შეხვდა აპლიკანტებს და მოისმინა შიდა შერჩევასთან დაკავშირებით მათი გამოცდილების შესახებ.
შეგახსენებთ, რომ იმ პროფესიულ პროგრამებზე ჩარიცხვის მსურველთათვის, სადაც დარეგისტრირებულთა რაოდენობა აჭარბებს გამოცხადებული ადგილების რაოდენობას, 5 და 6 სექტემბერს ჩატარდება პროფესიული ტესტირება. მანამდე კი 4 სექტემბერს აპლიკანტებს საშუალება ექნებათ, სახლიდან გაუსვლელად, ონლაინ ფორმატში მიიღონ მონაწილეობა საცდელ ტესტირებაში, რომლის ბმულიც განთავსდება შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე - www.naec.ge.

Vocational programs, where the number of registered applicants does not exceed the number of spots available, the applicants no longer pass the testing organized by the National Center for Assessment and Examinations and only participate in the internal selection process organized by the college / university.
Depending on the specifics of the vocation, the method of internal selection is different. In most cases, vocational education institutions use methods such as: interview, vocational examination, portfolio, etc.
As vocational education institutions conduct internal selection for the first time this year, Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, got acquainted with the process at Ilia Tsinamdzgvrishvili College, where she met the applicants and listened to their experience regarding the internal selection.
Please note, individuals wishing to enroll for those vocational programs where the number of registered applicants exceeds the number of available spots, the testing will be held on September 5 through September 6. Until then, all applicants will be able to take an online mock examinations without leaving the comfort of their home, the link to which will be posted on the website of the National Center for Assessment and Examinations - www.naec.ge.