საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა სამხრეთ კავკასიაში მსოფლიო ბანკის რეგიონულ დირექტორთან, სებასტიან მოლინეუსთან სამუშაო შეხვედრა გამართა და მასთან მიმდინარე ერთობლივი პროექტი „ინოვაცია, ინკლუზიური განათლება და ხარისხი“ და განათლების ყველა მიმართულებით სამომავლო გეგმები განიხილა.
მიხეილ ჩხენკელმა მადლობა გადაუხადა სებასტიან მოლინეუსს ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის და აღნიშნა, რომ მსოფლიო ბანკი რამდენიმე წელია სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პარტნიორი ორგანიზაციაა, რომლის მხარდაჭერით საქართველოს განათლების სისტემაში არაერთი წარმატებული პროექტი განახორციელდა.
მიხეილ ჩხენკელმა სებასტიან მოლინეუსს საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებები და სამოქმედო გეგმა გააცნო, რომელიც ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში სასწავლო პროცესის ბუნებრივ გარემოში – საკლასო ოთახებში – დაბრუნებას ითვალისწინებს.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ პანდემიის პირობებში განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა მოსწავლეთა ინტერესებზე მორგებულ შეფასების მოდელზე – განმავითარებელ შეფასებაზე, რომელიც პანდემიის შემდგომაც სისტემის განუყოფელ ნაწილად დარჩება. ხოლო მოსწავლეებში შემოქმედებითი აზროვნების განვითარებისა და მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენების ხელშეწყობის მიზნით, შეიქმნა კომპლექსური დავალებების ელექტრონული რესურსები.
შეხვედრის ფარგლებში საუბარი შეეხო ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფასა და პედაგოგთა კვალიფიკაციის ამაღლების ხელშეწყობასაც.
მიხეილ ჩხენკელმა პროფესიულ განათლებაზე საუბრისას აღნიშნა, რომ მისი ხარისხისა და ხელმისაწვდომობის გაზრდის პროცესში უმნიშვნელოვანესია საერთაშორისო მხარდაჭერა. შესაბამისად, სამინისტრო ამ მიმართულებით არაერთ დონორ ორგანიზაციასთან თანამშრომლობს. მინისტრმა აღნიშნა, რომ ეფექტიანი შედეგების მისაღწევად სამინისტრო უზრუნველყოფს დონორ ორგანიზაციებთან კოორდინირებულ თანამშრომლობას.
მიხეილ ჩხენკელმა უმაღლესი განათლების დაფინანსების ახალი მოდელის შესახებაც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მისი საჯარო განხილვა უახლოეს მომავალში დაიწყება. დაფინანსების ახალი მოდელი გულისხმობს სახელმწიფო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების საბაზო დაფინანსების მოცულობის განსაზღვრას „თვლად კრიტერიუმებზე“ დაფუძნებული ფორმულით, ხოლო რეგიონული უნივერსიტეტების ხელშეწყობისთვის გათვალისწინებული იქნება მიზნობრივი სპეციალიზაციის ინდიკატორი, რაც ითვალისწინებს რეგიონში გამოკვეთილი პრიორიტეტული დარგების დაფინანსებას. ამასთან, სპეციალური მიდგომები იქნება გათვალისწინებული სახელოვნებო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების დაფინანსებისას.
თავის მხრივ, სებასტიან მოლინეუსმა აღნიშნა, რომ მსოფლიო ბანკისა და სამინისტროს ერთობლივი პროექტი „ინოვაცია, ინკლუზიური განათლება და ხარისხი“ განვითარების სწორი გზით მიდის და კიდევ ერთხელ გამოთქვა მზაობა, მხარი დაუჭიროს განათლების სისტემაში არსებულ გამოწვევებს სხვადასხვა მიმართულებით.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრას ესწრებოდნენ მინისტრის პირველი მოადგილე ეკატერინე დგებუაძე და მსოფლიო ბანკის საქართველოს წარმომადგენლობის განათლების წამყვანი სპეციალისტი ნინო ქუთათელაძე.

Mikheil Chkhenkeli thanked Sebastian Molineus for the fruitful cooperation and noted that the World Bank has been one of the main partner organizations of the Ministry for several years, with the support of which several key successful projects in the education system of Georgia have been implemented.
The Minister noted that despite the existing challenges, the joint project of the World Bank and the Ministry worth $102.7 million - "Innovation, Inclusive Education and Quality" has not been suspended. On the contrary, the pandemic further highlighted the needs and the importance of introducing technology at schools. It is true that the Ministry has been working in this direction for several years, but the introduction of distance learning has taken this process to a more active phase.
Moreover, Mikheil Chkhenkeli briefed Sebastian Molineus on the decisions and the action plan of the Coordinating Council, which envisages the return of the learning process in the secondary schools to the natural environment - the classrooms.
The Minister noted that in light of the pandemic, special attention was paid to the model of evaluation system tailored to the interests of students - the developmental assessment, which will remain an integral part of the system even after the pandemic. Also, additional electronic resources for complex assignments were created to develop students' creative thinking.
During the meeting, the parties also discussed the access to quality education and promoting the qualification of teachers working in the system.
Furthermore, Mikheil Chkhenkeli noted that international support is crucial in the process of increasing the quality and accessibility of education in Georgia. Accordingly, the Ministry cooperates with several donor organizations in this direction and in order to achieve effective results, the Ministry will ensure coordinated cooperation with those organizations.
Additionally, Mikheil Chkhenkeli spoke about the new model of financing higher education and noted that its public discussion will begin in the near future. The new funding model envisages determining the amount of basic funding for state higher education institutions using a formula based on "counting criteria", and will provide targeted specialization indicators to support regional universities, which provide funding for priority areas in the region. In addition, special approaches will be taken into account when funding higher education institutions specialized in Art.
For his part, Sebastian Molineus noted that the joint project of the World Bank and the Ministry "Innovation, Inclusive Education and Quality" is on the right path of development and once again expressed readiness to support the challenges in the education system in various directions.
The meeting held at the Ministry was attended by First Deputy Minister Ekaterine Dgebuadze and Nino Kutateladze, Leading Education Specialist of the World Bank Georgia Office.