საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა იტალიის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში ენრიკო ვალვოს უმასპინძლა და მასთან საქართველოსა და იტალიას შორის თანამშრომლობის საკითხები განიხილა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ერთმანეთს თავიანთი ქვეყნების გამოცდილება გაუზიარეს განათლების უწყვეტი პროცესის უზრუნველყოფის მიმართულებით Covid-19-ის პანდემიის პირობებში. მინისტრმა ელჩს საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში არსებული ვითარება გააცნო და აღნიშნა, რომ 15 თებერვლიდან საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე სასწავლო პროცესი საკლასო ოთახებში გაგრძელდება და V-XII კლასის მოსწავლეებისთვის აუცილებელი იქნება პირბადის ტარება.
მიხეილ ჩხენკელმა ენრიკო ვალვოს მადლობა გადაუხადა ყველა იმ ერთობლივი პროექტისთვის, რომელსაც იტალიის მხარე განათლების ყველა საფეხურზე ახორციელებს. შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის უნიკალურ პროექტს და მისი განვითარების სამომავლო პერსპექტივებს. მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ უნივერსიტეტის იდეისა და კონცეფციის ავტორი ბატონი ბიძინა ივანიშვილია. მისი და მისი ოჯახის უაღრესად მნიშვნელოვანი ქველმოქმედების შედეგად ქვეყანაში გაჩნდა მსოფლიო მასშტაბის აკადემიური და სამეცნიერო-კვლევითი სივრცე.
მიხეილ ჩხენკელმა ისაუბრა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის აკადემიური პროგრამების შესახებ, რომლებიც მიუნხენის უნივერსიტეტის ანალოგს წარმოადგენს. ეს მიდგომა შენარჩუნდება და მომავალში განათლების სამივე საფეხურისათვის მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობით შექმნილი აკადემიური პროგრამები გაჩნდება. მინისტრმა აღნიშნა, რომ ამ მიმართულებით მოლაპარაკებები დაწყებულია მილანის პოლიტექნიკურ უნივერსიტეტთან. მიხეილ ჩხენკელი ასევე მიესალმება იტალიის სხვა წამყვან უნივერსიტეტებთან ერთად ერთობლივი პროგრამების განხორციელებას და იტალიელი პროფესორების ჩართვას ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის აკადემიურ და კვლევით პროცესში. თავის მხრივ, ენრიკო ვალვომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობის მზადყოფნა გამოთქვა.
მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ უნივერსიტეტის სამეთვალყურეო საბჭოს წევრია პროფესორი რობერტო ორეკია (Roberto Orecchia), რომელიც ევროპის ონკოლოგიის ინსტიტუტის სამეცნიერო დირექტორია (იტალია). იგი აქტიურად ჩაერთვება უნივერსიტეტის ადრონული თერაპიის ცენტრის კვლევით პროცესში, რის შედეგადაც ონკოლოგიისა და პროტონული თერაპიის მიმართულებით მნიშვნელოვანი საერთაშორისო კოლაბორაცია შედგება. მსოფლიოს წამყვანი მეცნიერები უკვე მზად არიან ქართველ სპეციალისტებთან ერთად ჩაერთონ სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობაში. ეს პროცესი ულტრათანამედროვე ციკლოტრონების შექმნისთანავე დაიწყება. ამჟამად მათი დამზადება და აწყობა სიმსივნური დაავადებების პროტონული თერაპიის აპარატურის მწარმოებელ მსოფლიოს წამყვან კომპანიაში (IBA) მიმდინარეობს. შედეგად, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი რეგიონში სამეცნიერო-კვლევით ჰაბად ჩამოყალიბდება.
მხარეებმა ასევე ისაუბრეს საქართველოს საჯარო სკოლებში იტალიური ენის სწავლების გაძლიერებასა და მასწავლებლების პროფესიული განვითარების ხელშეწყობაზე.

During the meeting, the parties shared the experience of their countries in ensuring a continuous education process in light of the Covid-19 pandemic. The Minister informed the Ambassador about the current situation in general education institutions of Georgia and noted that from February 15 the educational process will return to classrooms throughout the country.
Mikheil Chkhenkeli thanked Enrico Valvo for all the joint projects implemented by the Italian side at all levels of education. The unique project of Kutaisi International University and its future development prospects were also discussed at the meeting. The Minister emphasized that the author of the idea and entire concept of the university belongs to Mr. Bidzina Ivanishvili. As a result of his and his family's extremely important contribution, a world-wide academic and scientific-research space emerged in the country.
Moreover, Mikheil Chkhenkeli spoke about the academic programs of Kutaisi International University, which are analogous to the University of Munich. This approach will be maintained and in the future academic programs will be created for all three levels of education in collaboration with the world’s leading universities. The Minister noted that negotiations in this direction have begun with the Polytechnic University of Milan. Mikheil Chkhenkeli also welcomes the implementation of joint programs with other leading Italian universities and the involvement of Italian professors in the academic and research process of Kutaisi International University. For his part, Enrico Valvo expressed readiness to cooperate with Kutaisi International University.
Furthermore, Mikheil Chkhenkeli noted that, Roberto Orecchia, who is the Scientific Director of the European Institute of Oncology in Italy holds a special place at KIU and is currently a member of the University Supervisory Board. He will be actively involved in the research process of the University Center for Hadron Therapy, resulting in an important international collaboration in the field of oncology and proton therapy. The world's leading scientists are ready to engage in scientific research together with Georgian specialists. This process will begin as soon as the ultramodern cyclotrons are created. They are currently manufactured and assembled by the world's leading manufacturer of cancer proton therapy equipment (IBA). As a result, Kutaisi International University will be established as a research hub in the region.
The parties also talked about strengthening the teaching of Italian in Georgian public schools and promoting the professional development of teachers.