„საყვარელ საქმეში ცდილობ მთელი გული და ენერგია ჩადო. მუდმივად საკუთარ თავზე მუშაობა და პროფესიული განვითარება ძალიან მნიშვნელოვანია, რაც დღემდე არ შემიწყვეტია“, - ამბობს თბილისის №60 საჯარო სკოლის სპეციალური პედაგოგი ქრისტინე გელბახიძე, რომელიც შესაბამისი სამაგისტრო განათლების საფუძველზე 2021 წლიდან უფროსი სპეციალური მასწავლებელი გახდა.
ქრისტინე გელბახიძე მუდამ ისეთ პროფესიაზე ოცნებობდა, სადაც თავს კომფორტულად იგრძნობდა, სიამოვნებით გააკეთებდა საქმეს და ამასთანავე, ადამიანებს სარგებელს მოუტანდა.
„შემთხვევით ისეთ პრეზენტაციაზე მოვხვდი, სადაც საუბარი იყო ინკლუზიური განათლების საბაკალავრო პროგრამაზე. ამ პროფესიის არსებობის შესახებ პირველად იქ შევიტყვე. იმ პერიოდში ეს არ იყო ცნობადი პროფესია და ძალიან ცოტა აბიტურიენტი ირჩევდა. ბევრმა, ისევე როგორც მე, საერთოდ არაფერი იცოდა მის შესახებ. მალე გავაცნობიერე, რომ სწორედ ეს იყო პროფესია, რომელსაც სიამოვნებით ვისწავლიდი და შემდეგ, მუშაობისას, მთელს ჩემს ენერგიას, ცოდნასა და შრომას ჩავდებდი“, - ამბობს მასწავლებელი, რომელმაც ინკლუზიური განათლების საბაკალავრო პროგრამის დასრულების შემდეგ სწავლა სპეციალური განათლების სამაგისტრო პროგრამაზე გააგრძელა და დღეს სკოლის მოსწავლეებთან მუშაობაში ენერგიას არ იშურებს.
ქრისტინე გელბახიძე მიიჩნევს, რომ პანდემიის პირობებში ონლაინსწავლების კუთხით ინკლუზიური განათლება მარტივი არ არის არც მოსწავლეებისთვის, არც მასწავლებლებისთვის და არც მშობლებისთვის.
„სწავლების ეს რეჟიმი განსაკუთრებით რთული აღმოჩნდა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისათვის. მასწავლებლები დავდექით უამრავი გამოწვევის წინაშე: როგორ დაგვეგეგმა საგაკვეთილო პროცესი, როგორ ჩაგვერთო მოსწავლე, როგორ გვემუშავა ინდივიდუალურად მოსწავლესთან, როგორ მოგვეხერხებინა მოსწავლის ეკრანთან გაჩერება და კიდევ უამრავი გამოწვევა. თუმცა მოსწავლეზე ინდივიდუალური მიდგომითა და გუნდური მუშაობით, რომელშიც იგულისხმება მოსწავლე, მშობელი, საგნის მასწავლებლები, სპეციალური მასწავლებელი და სკოლის დირექცია, ერთად გადავჭერით სირთულეები“, – ამბობს პედაგოგი და აცხადებს, რომ თუ შენი საქმე გიყვარს, მასში მთელ გულსა და ენერგიას დებ. საქმისადმი ერთგულება, სიყვარული და თავდაუზოგავი შრომა კი შედეგს ყოველთვის იძლევა.

"You strive to put all your heart, energy and effort into your favourite work. It is very important to constantly work on myself, and it has not stopped me so far.” - said Kristine Gelbakhidze, a special teacher at Tbilisi Public School No. 60, who became a senior special teacher in 2021 based on her qualification and master's degree.
Kristine Gelbakhidze has always dreamed of a profession where she would feel comfortable, do the job with pleasure and at the same time bring benefit to the people.
"I came across a presentation about a bachelor's program in inclusive education. It was the first time I learned about that kind of profession. At that time, it was not a recognizable profession and very few entrants chose to pursue it. Many, like me, knew nothing about it at all. I quickly realized that this was a profession that I would love to learn and master. After the completion of the inclusive education bachelor’s program, Kristine continued her studies in the special education, and eventually received a master’s degree.
Kristine Gelbakhidze, firmly believes that inclusive education is especially demanding and uneasy during the pandemic.
"This mode of teaching turned out to be especially difficult for students with special educational needs. Teachers faced many challenges: how to plan the lesson, how to engage the student, how to work individually with the student, how to manage the students on the screen, and so forth. However, with an individual approach and teamwork, we will overcome the difficulties together. Loyalty to your profession, love and selfless hard work always gives you the desired outcome.