საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი გამოჩენილ ქართველ მეცნიერს, აკადემიკოს რისმაგ გორდეზიანს, დაბადების დღეს ულოცავს.
„კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის მიმართულებით რისმაგ გორდეზიანის ღვაწლი ფასდაუდებელია. მან თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ამ სფეროში ძლიერი სკოლა შექმნა. იგი ავტორია 200-ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომის, მონოგრაფიებისა და 30-მდე წიგნისა. ბატონი რისმაგის ნაშრომებზე არაერთი თაობა აღიზარდა. მისი ავტორიტეტი აღიარებულია არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ ქვეყნის ფარგლებს გარეთ. რისმაგ გორდეზიანის საჯარო ლექციები ცნობილია მსოფლიოს არაერთ ქვეყანასა და წამყვან უმაღლეს სასწავლებელში. მნიშვნელოვანია, რომ მას მინიჭებული აქვს საქართველოს ღირსების ორდენი და, ამავდროულად, არის საბერძნეთის ღირსების ორდენის ერთადერთი ქართველი კავალერი.
გულითადად ვულოცავ ბატონ რისმაგს დაბადების დღეს. ქართული საზოგადოება მის ამაგს ყოველთვის სათანადოდ დააფასებს“.

The Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli congratulates the prominent Georgian scientist, Professor - Rismag Gordeziani on his birthday.
Rismag Gordezian's work in the fields of classical philology, Byzantine studies and neo-Greek studies is invaluable. He created a strong school in this field at Tbilisi State University. He is the author of more than 200 scientific papers, monographs and up to 30 books. Many generations have been brought up on the works of Mr. Gordeziani. His authority is recognized not only in Georgia but also abroad. Rismag Gordezian's public lectures are known in many countries of the world and in leading higher education institutions. It is important that he has been awarded the Order of Honor of Georgia and, at the same time, is the only Georgian cavalier of the Order of Honor of Greece.