საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ისრაელის საერთაშორისო თანამშრომლობის პროგრამა „მაშავის“ მხარდაჭერით, პროფესიულ კოლეჯში „ინფორმაციული ტექნოლოგიების აკადემია“ ინოვაციური პროექტი განხორციელდა. აღნიშნული პროექტი მიზნად ისახავდა სამეწარმეო და ტექნოლოგიური განათლების განვითარების ხელშეწყობასა და პროფესიულ სტუდენტებში შემოქმედებითი აზროვნების გაძლიერებას.
პროექტის შემაჯამებელ ღონისძიებას, სადაც სტუდენტებმა პრეზენტაციები წარმოადგინეს, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი და ისრაელის ელჩი საქართველოში რან გიდორი ესწრებოდნენ. თამარ ქიტიაშვილმა სამეწარმეო განათლების კუთხით ისრაელის მთავრობის მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განსაკუთრებული ყურადღება პროფესიული სტუდენტების დიდ სამეწარმეო პოტენციალზე გაამახვილა, რაც, მისი თქმით, სტუდენტების მიერ წარმოდგენილი პროექტების ხარისხითაც დადასტურდა.
პროექტი პროფესიული სტუდენტების მიერ სამეწარმეო განათლების კონტექსტში სიმულაციური თამაშების შექმნასა და ჰაკათონის ორგანიზებას ითვალისწინებდა. პროექტის ფარგლებში სამეწარმეო და ციფრული კომპეტენციების მიმართულებით ერთთვიანი ტრენინგი ჩატარდა. პროექტის მონაწილეები გადამზადდნენ MVP-ის (მინიმალური ღირებულების პროდუქტის) მარტივი ვებგვერდის შექმნაში, რომელთა შორის ჟიურიმ საუკეთესო ნამუშევარი გამოავლინა. პროექტში სხვადასხვა პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტებისაგან შემდგარი ცხრა გუნდი მონაწილეობდა. გამარჯვებულ სტუდენტებს საჩუქრად ნოუთბუქები გადაეცათ.

With the support of the Ministry of Education and Science of Georgia and the Israeli International Cooperation Program "Mashavi", an innovative project was implemented at the Vocational College "Information Technology Academy". The project aimed to promote the development of entrepreneurial and technological education and strengthen creative thinking in vocational students.
The final event of the project, where the students made presentations, was attended by the Deputy Minister of Education and Science, Tamar Kitiashvili and the Ambassador of Israel to Georgia - Ran Gidor. Tamar Kitiashvili spoke about the importance of the support of the Israeli government in terms of entrepreneurship education and focused on the great entrepreneurial potential of vocational students, which, she said, was confirmed by the quality of the projects submitted by students.
The project involved the creation of simulation games and the organization of a hackathon by vocational students in the context of entrepreneurship education. One-month training in entrepreneurial and digital competencies was conducted within the project. Project participants were trained to create a simple MVP (Minimum Value Product) website, among which the jury found the best work. Nine teams consisting of students from different vocational educational institutions participated in the project. The winning students were given laptops as a gift.