საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „კავკასიის კარი – საქართველოს ჩრდილოეთი კარიბჭე“ გახსნა, რომელიც ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის (ისტორიული ხევი, თრუსო) წარსულისა და თანამედროვეობის აქტუალურ პრობლემებს მიეძღვნა.
სიტყვით გამოსვლისას ნუნუ მიცკევიჩმა აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია აკადემიური წრეებისა და დაინტერესებული საზოგადოებისათვის ამ რეგიონში უძველესი დროიდან დღემდე მიმდინარე ეთნო-კულტურული და ისტორიული პროცესების ობიექტურად გაცნობა. მინისტრის მოადგილის თქმით, საქართველოს საზღვრისპირა რეგიონებში მიმდინარე პროცესებისა და არსებული პრობლემების გადაჭრაზე ორიენტირებული სამეცნიერო პროექტების მხარდაჭერა სამინისტროს პრიორიტეტს წარმოადგენს. ამ მიმართულებით შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი არაერთ საგრანტო პროექტს აცხადებს.
აღნიშნული კონფერენცია სწორედ ფონდის მიერ გამოცხადებული საქართველოს საზღვრისპირა რეგიონების შემსწავლელი სამეცნიერო კვლევითი პროექტების ხელშეწყობისა და საერთაშორისო სამეცნიერო ღონისძიებების კონკურსის გამარჯვებული პროექტის ფარგლებში გაიმართა. სამეცნიერო პროექტის წამყვანი ორგანიზაციაა თსუ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტი, პარტნიორი ორგანიზაციები: საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, ჰუმანიტარული კვლევების ცენტრი.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს კავკასიოლოგიისა და ქართველოლოგიის სხვადასხვა მიმართულების მკვლევრებმა საქართველოსა და საზღვარგარეთის აღიარებული სამეცნიერო-სასწავლო ცენტრებიდან. მონაწილეებს მიესალმნენ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი გიორგი შარვაშიძე, თსუ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი გიორგი ჭეიშვილი და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ჯაბა სამუშია.
საქართველოს საზღვრისპირა რეგიონების შემსწავლელი სამეცნიერო კვლევითი პროექტების ხელშეწყობისა და საერთაშორისო სამეცნიერო ღონისძიებების საგრანტო კონკურსის მიზანია საქართველოს საზღვრისპირა რეგიონების შემსწავლელი კვლევების განვითარება, მათი მიახლოება საერთაშორისო სტანდარტებთან, ახალი იდეების, მოვლენებისა და ფაქტების შესწავლა – ანალიზი, კვლევის შედეგების გავრცელება, სხვადასხვა თაობისა მკვლევართა შორის გამოცდილების გაზიარება.

In her speech, Nunu Mitskevichi noted that it is important for academic circles and the interested public to be objectively acquainted with the ethno-cultural and historical processes in the region from ancient times to the present day. According to the deputy minister, supporting the ongoing processes and solutions to the existing problems in the border regions of Georgia is a priority of the Ministry. Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation is announcing several grant projects in this direction.
The conference was held within the framework of the winning project of the competition for the support of scientific research projects in the border regions of Georgia and the international scientific events announced by the Foundation. The leading organization of the scientific project is TSU Ivane Javakhishvili Institute of History and Ethnology, partner organizations: Georgian National Agency for Cultural Heritage Preservation, Georgian National Museum, Center for Humanitarian Studies.
The conference was attended by researchers in various fields of Caucasology and Kartvelology from recognized scientific and educational centres in Georgia and abroad. The participants were welcomed by the Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Giorgi Sharvashidze, the Director of the Ivane Javakhishvili Institute of History and Ethnology, Giorgi Cheishvili and the General Director of the Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation, Jaba Samushia.
The purpose of the grant competition for the support of scientific research projects and international scientific events studying the border regions of Georgia is to develop research studies in the border regions of Georgia, bring them closer to international standards, study new ideas, events and facts - disseminate research results.