საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი და ვიკიმედიის ქართული ჯგუფი კონკურსის – „ქართველოლოგია ვიკიპედიაში“ მონაწილეებს, საკონკურსო მასალის თემატიკისა და ტექნიკური პარამეტრების გაცნობის მიზნით, სპეციალურ ტრენინგებს სთავაზობს.
ტრენინგი კონკურსში მონაწილეობის მსურველებს შესაძლებლობას მისცემს, მიიღონ ინფორმაცია ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში დაცული ქართველოლოგიური მასალის შესახებ და გაეცნონ მათ მიერ მომზადებული სტატიების ვიკიპედიის პლატფორმაზე ატვირთვისა და საკონკურსოდ წარდგენის პირობებს.
ერთსაათიანი ტრენინგები დისტანციურ ფორმატში 31 ივლისიდან 3 აგვისტოს ჩათვლით შემდეგი თანმიმდევრობით ჩატარდება:
31 ივლისი, 11:00 საათი – ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში დაცული ქართველოლოგიური მასალები და მათ შესახებ ვიკისტატიების მომზადების პრინციპები.
1 აგვისტო, 11:00 საათი – როგორ დავარედაქტიროთ ვიკიპედია?
2 აგვისტო, 20:00 საათი – როგორ შევქმნათ ახალი სტატია ვიკიპედიაში?
3 აგვისტო, 20:00 საათი – რა კრიტერიუმებს უნდა აკმაყოფილებდეს ვიკიპედიის სტატია, რომ არ წაიშალოს?
ტრენინგში მონაწილეობა შესაძლებელია წინასწარი რეგისტრაციის საფუძველზე. მონაწილეობის მსურველებმა 29 ივლისის ჩათვლით შევსებული განაცხადის ფორმა ელექტრონულად უნდა გამოგზავნონ შემდეგ მისამართზე: exb.edu@manuscript.ac.ge
შეგახსენებთ, რომ სტატიების კონკურსი „ქართველოლოგია ვიკიპედიაში“, ქართველოლოგიისა და ქართული მეცნიერების ინტერნეტ სივრცეში ცნობადობის გაზრდის მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროექტის „მეცნიერების კალენდარი – 2021“ ფარგლებში 1 ივლისს გამოცხადდა.
კონკურსი ერთ-ერთია იმ ღონისძიებებს შორის, რომლებსაც სამინისტრო მეცნიერების პოპულარიზაციის მიმართულებით განახორციელებს. შედეგად, საერთაშორისო ონლაინ პლატფორმა – ვიკიპედია ქართველოლოგიის, ქართველოლოგ მეცნიერთა, ქართულ ხელნაწერთა, საქართველოს მეცნიერების, მისი დარგებისა და თვალსაჩინო წარმომადგენლების შესახებ სანდო წყაროზე დაფუძნებული მასალებით შეივსება და ფართო საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომი იქნება როგორც ქართულ, ასევე ინგლისურ ენებზე.
კონკურსის შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად გადადით ბმულზე: https://bit.ly/2UF3Epj
კონკურსთან და ტრენინგთან დაკავშირებული საკითხების დასაზუსტებლად, სტატიის შესაქმნელად საჭირო ელექტრონული რესურსებისა და დამატებითი ინფორმაციისათვის შეგიძლიათ მიმართოთ ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრს ელფოსტის მეშვეობით: exb.edu@manuscript.ac.ge

The training will give the opportunity to those who wish to participate in the competition to get information about the Kartvelological material preserved in the National Center of Manuscripts and to get acquainted with the conditions for uploading and submitting articles prepared by them on the Wikipedia platform.
One-hour remotely held trainings will be conducted from July 31 to August 3 in the following order:
July 31, 11:00 - Kartvelological materials preserved in the National Center of Manuscripts and the principles of preparing wikistats about them.
August 1, 11:00 am - How to edit Wikipedia?
August 2, 8:00 pm - How to create a new article on Wikipedia?
August 3, 8:00 pm - What are the criteria for a Wikipedia article not to be deleted?
Participation in the training is possible on the basis of pre-registration. Those wishing to participate must send the completed application form electronically to the following address: exb.edu@manuscript.ac.ge
We would like to remind you that the competition of articles in "Kartvelology Wikipedia", in order to increase the awareness of Kartvelology and Georgian Science on the Internet, was announced on July 1 within the project "Science Calendar - 2021" of the Ministry of Education and Science of Georgia.
The competition is one of the events that the Ministry will implement to promote science. As a result, the international online platform - Wikipedia - will be filled with credible source materials about Kartvelology, Kartvelian scholars, Georgian manuscripts, Georgian science, its fields and prominent representatives, and will be available to the general public in both Georgian and English languages.
For more information about the competition please click the following link: https://bit.ly/2UF3Epj
You can contact the National Center for Manuscripts by e-mail: exb.edu@manuscript.ac.ge to clarify the issues related to the competition and training, for the electronic resources and additional information needed to create the article.