საქართველოს მასშტაბით საჯარო და კერძო სკოლები, პროფესიული სასწავლებლები და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები 15 სექტემბერს სწავლას დისტანციურ რეჟიმში დაიწყებენ და ამ ფორმატით სწავლა 4 ოქტომბრამდე გაგრძელდება.
ამის შესახებ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა დღეს მთავრობის ადმინისტრაციაში საკოორდინაციო საბჭოს დასრულების შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
„ჩვენ გადავწყვიტეთ, რომ გვექნება დიფერენცირებული მიდგომა. ეს გულისხმობს შემდეგს, რომ იმ ქალაქში ან სოფელში სადაც ინფიცირების მაჩვენებელი 4 ოქტომბერს იქნება 4%-ზე ქვემოთ, იქ სწავლა განახლდება საკლასო ოთახებში და შესაბამისად აუდიტორიებში ანუ დასწრებულ ფორმატში. ხოლო იმ ქალაქებში და სოფლებში, სადაც ინფიცირების მაჩვენებელი 4 ოქტომბრისთვის 4%-ზე მაღალი იქნება, გაგრძელდება კვლავ დისტანციურ ფორმატში.
როგორც იცით, ამჟამად საქართველოში სხვადასხვა შტამებს შორის დელტა შტამი შეადგენს 90%-ს და სამწუხაროდ, ეს შტამი განსაკუთრებით ერჩის ბავშვებს და ახალგაზრდებს. შესაბამისად, ბავშვების ჯანმრთელობა, ჩვენი შვილების ჯანმრთელობა ეს არის უმთავრესი პრიორიტეტი და ამის საფუძველზე და NCDC-ის რეკომენდაციებით, უწყებათაშორისმა საბჭომ მიიღო ეს გადაწყვეტილება“ - განაცხადა განათლების და მეცნიერების მინისტრმა
მიხეილ ჩხენკელმა განმარტა, რომ საკოორდინაციო საბჭო შემდეგ გადაწყვეტილებაზე 4 ოქტომბრის მონაცემების მიხედვით იმსჯელებს. ასევე, 4 ოქტომბრის შემდგომ პერიოდში, იმ სოფლებსა და ქალაქებში, სადაც ინფიცირების მაჩვენებელი 4%-ზე ქვემოთ ჩამოვა, დისტანციური რეჟიმი მოიხსნება და სწავლა გაგრძელდება დასწრებულ ფორმატში. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო წინა სემესტრის მსგავსად ამ შემთხვევაშიც მაქსიმალურად მოქნილ სისტემას შესთავაზებს სასკოლო საზოგადოებას. კერძოდ, სკოლებს შესაძლებლობა ექნებათ გააკეთონ არჩევანი დასწრებულ და დისტანციურ სწავლებას შორის.
რაც შეეხება უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს - სკოლების მსგავსად უნივერსიტეტებში სწავლა 4 ოქტომბრამდე დისტანციურ ფორმატში წარიმართება. გამონაკლისია დაშვებული მხოლოდ მედიცინის პროგრამის სტუდენტებისთვის. უნივერსიტეტებს უფლებამოსილება ეძლევათ, კლინიკური, ლაბორატორიული და პრაქტიკული სამუშაოები აწარმოონ დასწრებული ფორმატით. ამ აქტივობების დროს, როგორც სტუდენტები, ასევე პროფესორ-მასწავლებლები, რომლებიც ამ პროცესს უძღვებიან, უნდა იყვნენ ორჯერადად აცრილები. აღსანიშნავია, რომ თეორიული მეცადინეობა მედიცინის პროგრამების სტუდენტებისთვისაც მთლიანად იქნება დისტანციურად 4 ოქტომბრამდე.
სწავლის ფორმატთან დაკავშირებით შესაბამისი რეკომენდაციებსა და მითითებებს სამინისტროსგან ინდივიდუალურად მიიღებენ სკოლები, პროფესიული კოლეჯები და უნივერსიტეტები.
რაც შეეხება საბავშვო ბაღებს. სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებები - როგორც სახელმწიფო, ასევე კერძო ბაღები, მათი ამოქმედების შესახებ საკოორდინაციო საბჭო 4 ოქტომბრის შემდეგ, ეპიდემიოლოგიური ვითარების შესაბამისად იმსჯელებს.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli stated about it at the briefing held today after the end of the Coordination Council in the Government Administration.
"We have decided that we will have a hybrid approach. This means that in towns or villages where the infection rate is below 4% on October 4, studies will resume in classrooms. However, those cities and villages where the infection rate is above 4% by October 4, the education will stay remote.
As you know, currently Delta strain makes up 90% of the various strains in Georgia, and unfortunately, this strain is especially prevalent among children and young people. Therefore, the health of children, is a top priority and based on this and the recommendations of the NCDC, the Interagency Council made this particular decision" - said the Minister of Education and Science.
Mikheil Chkhenkeli explained that the Coordinating Council will discuss the next decision according to the October 4 data. The Ministry of Education and Science, like in the previous semester, will offer the most flexible system to the school community. In particular, schools will have the opportunity to choose between in-person and distance learning.
As for higher education institutions - like schools, education in universities will be conducted in a distance format until October 4. Exceptions are allowed only for medical students. Universities are empowered to conduct clinical, laboratory and practical work in an attended format. During these activities, both students and professors who lead the process should be vaccinated twice. It should be noted that the theoretical lessons for students of medical programs will also be fully distance learning until October 4.
Relevant recommendations and instructions regarding the learning format will be received individually by schools, vocational colleges, and universities from the Ministry.
As for kindergartens and preschools, the Coordinating Council will discuss their implementation after October 4, according to the epidemiological situation.