”მასწავლებლობის მაძიებელთა რეგისტრაციისა და მაძიებლობის პერიოდის გავლის წესის” თანახმად, დამწყებ მასწავლებლებს, რომლებსაც მიღებული აქვთ უმაღლესი განათლება შესაბამისი კვალიფიკაციით, შეუძლიათ, რეგისტრაციისთვის მიმართონ შესაბამის საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრს და ჩაერთონ მაძიებლობის სახელმწიფო პროგრამაში, რომელიც საქართველოს მასშტაბით რამდენიმე ქალაქში ხორციელდება. რეგისტრირებული მაძიებლები შეირჩევიან სკოლის შესარჩევი კომისიების მიერ. მაძიებლობის 1-წლიანი პერიოდის გავლის შემდეგ, მათ უფლება აქვთ გაიარონ სასერტიფიკაციო გამოცდა და მოიპოვონ მასწავლებლობის უფლება.
2010-2011 სასწავლო წელს მაძიებლობის მხარდაჭერის სახელმწიფო პროგრამა განხორციელდება ქ. თბილისის, ქ. გორის, ქ. თელავის, ქ. ახალციხის, ქ. ქუთაისის, ქ. ბათუმისა და ქ. ზუგდიდის საჯარო და კერძო სკოლებში, შემდეგ საგნებში: ქართული ენა და ლიტერატურა, მათემატიკა, უცხო ენები - ინგლისური, გერმანული, ფრანგული და რუსული.

First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Koka Seperteladze and Director of the National Center for Teacher Professional Development, Gia Mamulashvili held a briefing on the beginning of the registration of teacher inductees.
According to the “Rule of the Registration of the Teacher Inductees and Induction Process”, willing teachers, who graduated from the higher educational institutions and have appropriate qualification, are able to address any educational resource center for the registration and get involved in the state induction program that is being held in several cities of Georgia. The selection commissions will choose the candidates. After passing one-year induction process, inductees are able to take the certification exams and obtain the right of teaching.
State induction program is being carried out in Tbilisi, Gori, Telavi, Akhaltsikhe, Kutaisi, Batumi, Zugdidi public and private schools in 2010-2011 academic year in following subjects: Georgian language and literature, mathematics, foreign languages – English, German, French and Russian.