თბილისისა და საქართველოს რეგიონების საჯარო სკოლების ფიზიკის 14 მასწავლებელი შვეიცარიაში, CERN-ის კვლევით ლაბორატორიაში სტაჟირებას გაივლის.
ატომური კვლევების ევროპული ორგანიზაცია - CERN მსოფლიოს უდიდესი ლაბორატორიაა ელემენტარული ნაწილაკების ფიზიკაში. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა, CERN- ის ექსპერტებთან თანამშრომლობით, ქართველი მასწავლებლებისთვის სპეციალური სატრენინგო პროგრამა შეიმუშავა. პროგრამის ფარგლებში, პედაგოგები მოისმენენ სპეციალურ ლექციებს თეორიული და ექსპერიმენტული ფიზიკის კათედრაზე, დაესწრებიან სემინარს ელემენტარული ნაწილაკების ფიზიკასა და კოსმოლოგიაში, მოინახულებენ ATLAS-ის ცენტრს, გაეცნობიან CERN-ში მიმდინარე კვლევებსა და ექსპერიმენტებს.
მიღებული გამოცდილებისა და ცოდნის საფუძველზე, შვეიცარიიდან დაბრუნებული პედაგოგები, მთელი საქართველოს მასშტაბით, ფიზიკის მასწავლებელთა ტრენინგებს განახორციელებენ.
მინისტრის განცხადებით, საბუნებისმეტყველო საგნების პოპულარიზაცია და ტექნიკური დარგების განვითარება, სამინისტროსთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მომავალშიც განახორციელებს მსგავს პროგრამებს პედაგოგების კვალიფიკაციის ასამაღლებლად.
ამ დროისთვის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ, საბუნებისმეტყველო საგნების პოპულარიზაციისა და ტექნიკური დარგების განვითარების მიზნით, მთელი რიგი ღონისძიებები ტარდება: წარმატებით მიმდინარეობს საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებით სკოლების აღჭურვა, სწავლების პროცესში პედაგოგები აქტიურად იყენებენ ვირტუალურ ლაბორატორიებს, მზადდება სამეცნიერო-პოპულარული ფილმები, მიმდინარეობს საბუნებისმეტყველო საგნების მასწავლებელთა ტრენინგები.
პრეზიდენტის ინიციატივით, განათლების სამინისტრო მიმდინარე წელს საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლის სტიმულირების მიზნით სკოლებში სხვადასხვა კონკურსების ჩატარებასაც გეგმავს.

14 teachers of Physics from Tbilisi and regional schools will take internship at CERN research laboratory in Switzerland.
European Organization for Nuclear Research (CERN) is one of the biggest laboratories for Particle Physics throughout the world. Ministry’s National Center for Teacher Professional Development in collaboration with CERN experts, has elaborated special internship program for Georgian teachers. Within the scope of this program, teachers will attend lectures provided by Theoretical and Experimental Physics department, participate in the seminar on Particle Physics and Cosmology, visit ATLAS center and get familiar with ongoing researches and experiments at CERN.
Based on the acquired knowledge and experience at CERN, these teachers will organize trainings in Physics for other teachers of Physics throughout Georgia.
According to Minister Shashkini, popularization of Natural Sciences subjects and development of technical fields are one of the priorities of ministry and the Ministry of Education and Science of Georgia will continue expanding similar programs for teacher professional development in the future.
To promote development of Natural Sciences subjects and technical fields, currently, ministry implements the following activities: supplying schools with Natural Sciences labs, encouraging teachers to actively apply virtual labs in the learning process, making scientific popular films, training the Natural Sciences subject teachers.
Furthermore, on the initiative of the President of Georgia, ministry also plans to organize various competitions at schools.