ზუსტი და საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლების გაძლიერება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტი და სტრატეგიული გეგმის ნაწილია. ტექნიკური დარგების განვითარებისა და ხელშეწყობის მიზნით, ეტაპობრივად, ყველა საჯარო სკოლა ფიზიკის, ქიმიისა და ბიოლოგიის თანამედროვე ლაბორატორიებით აღიჭურვება. ლაბორატორიები 3 სრული კომპლექტისაგან შედგება და თითოეულში გაერთიანებულია კონკრეტული საგნის (ქიმია, ბიოლოგია, ფიზიკა) სასწავლო თემატიკის შესაბამისი ქვეკომპლექტები.
”საბუნებისმეტყველო საგნების პედაგოგებს ოცნებები აგვიხდინეს, ახალი ლაბორატორია დაგვეხმარება საგანი გავხადოთ საინტერესო და თავლსაჩინო მოსწავლეებისათვის”- განაცხადა 24-ე სკოლის ფიზიკის მასწავლებელმა ხატია ნადარაიამ, რომელიც ახლახან დაბრუნდა ჟენევიდან, სადაც იგი სამინისტროს მიერ, ფიზიკის 15 პედაგოგთან ერთად, ბირთვული კვლევების ცენტრში ”ცერნში” იყო წარგზავნილი კვალიფიკაციის ასამაღლებლად.
თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვილი ლაბორატორიები მოსწავლეთა კვლევითი უნარ-ჩვევების განვითარებას მოემსახურება. მომავალში თითოეულმა მოსწავლემ უნდა შეძლოს პრაქტიკულად მუშაობა, კვლევის ჩატარება, მისი შედეგის აღრიცხვა და გაანალიზება, სათანადო დასკვნის გამოტანა. მიმდინარე სასწავლო წლიდან ყველა საჯარო სკოლის მასწავლებელსა და მოსწავლეს საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლებისას და შესწავლისას საშუალება აქვთ ისარგებლონ ვირტუალური ლაბორატორიებითაც.

Strengthening of exact and natural science teaching is one of the priorities of MES and part of the strategic plan. In order to support the development of the technical fields, all Public Schools will be provided with the modern labs in physics, chemistry and biology step by step. The labs include 3 complete sets. Each of these sets unify 18 subsets, created according to the teaching topics of the concrete subject (chemistry, biology, physics).
“This new lab will help teachers to make natural sciences subjects more interesting for schoolchildren” said the teacher of Physics at Public School №24, Khatia Nadaria. Ms. Nadaria has just got back from Geneva, where she attended the training at European Organization of Atomic Research (CERN).
Teachers and the schoolchildren of all Public Schools will have opportunity to use virtual labs during the natural science classes from current academic year.