საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა თბილისის №202 უსინათლო ბავშვთა სკოლა-პანსიონის მოსწავლეებს ბავშვთა დღე მიულოცა და საჩუქრები გადასცა.
თბილისის №202 უსინათლო ბავშვთა სკოლაში 50 ბავშვი სწავლობს, მათგან 23 პანსიონური მომსახურებით სარგებლობს. ეს სკოლა და ზოგადად, განსაკუთრებული საჭიროების მქონე ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულებები სამინისტროს განსაკუთრებული მზრუნველობის ქვეშ არიან. მინისტრის გადაწყვეტილებით, უახლოეს მომავალში №202 სკოლის რეაბილიტაცია დაიწყება, მოწესრიგდება და ბავშვთა საჭიროებებს მოერგება სველი წერტილები და სხვა კომუნიკაციები. უკვე ახალი სასწავლო წლიდან ამ სკოლის მოსწავლეები განახლებულ გარემოში გააგრძელებენ სწვლას.
202-ე სკოლას სამინისტრომ უკვე გადასცა ბრაილის საბეჭდი მანქანა, ბრაილის შრიფტით დაბეჭდილი სახელმძღვანელოები და ტაქტიკური სასწავლო მასალები. თანამედროვე აპარატურასთან სამუშაოდ სამინისტრომ ამ სკოლის პედაგოგებიც გადაამზადა. სკოლას ასევე გადაეცა სპეციალურად სუსტი მხედველობის ბავშვებისთვის განკუთვნილი წასაკითხი აპარატურა, რომელიც მორგებულია ნებისმიერი ბავშვის მდგომარეობაზე და აქვს სხვადასხვა მანიპულაციის საშუალება, როგორიცაა ტექსტის გადიდება, ფერის შეცვლა და მრავალი მნიშვნელოვანი ფუნქცია. უსინათლო ბავშვებს გადაეცათ სხვადასხვა სახის გამადიდებელი ლუპები.
უსინათლო ბავშვთა სკოლა-პანსიონის პედაგიგები სწავლასთან ერთად, ზრუნავენ თავისი აღსაზრდელების სოციალურ ადაპტაციასა და საზოგადოებრივ საქმიანობებში მათ ჩართულობაზე. ამ სკოლის მოსწავლეები ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადასა და სხვადასხვა ღონისძიებებში აქტიურად მონაწილეობენ.
წელს სკოლას ოთხი მეთორმეტეკლასელი ჰყავს, ისინი საატესტატო გამოცდებში მონაწილეობენ და შემდეგ სწავლის გაგრძელებას გეგმავენ. ამ სკოლის კურსდამთავრებულები ერთიან ეროვნულ გამოცდებს ყოველწლიურად წარმატებით აბარებენ. მათთვის საგამოცდო მასალა ბრაილის შრიფტზეა ადაპტირებული.

Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini visited Tbilisi School №202 for Blind and Visually Impaired Children. Minister will congratulate schoolchildren on International Children’s Day with some presents and attended the concert.
Up to 50 schoolchildren study at Tbilisi №202 Boarding School for Blind and Visually Impaired Children, among them - 23 use boarding school service. By the decision of the Minister, Tbilisi School №202 for Blind and Visually Impaired Children will be rehabilitated and from the beginning of the new academic year the schoolchildren will be able to get education in the renovated school.
Few months ago Ministry conferred the Braille Printing machine, Braille textbooks and learning materials to this school. At the same time, Ministry trained the teachers of this school so that they could better apply modern technical facilities in a learning process. Visually impaired schoolchildren were also presented with special magnifiers.
The school is actively involved in the public activities and the teachers are focused on the social adaptation of the schoolchildren. Schoolchildren actively participate in National Educational Olympiad.
This year school has 4 graduates. They take part in high school exams and plan to get higher education. Children graduating from School for Blinds and Visually Impaired successfully pass Unified Entry Exams every year. Exam materials are published with special Braille transcript for them.