საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრმა იტალიური და თურქული ენების საგნობრივ პროგრამებზე მუშაობა დაასრულა. ამ თემასთან დაკავშირებით, მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ და ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორმა ნათია ჯოხაძემ ბრიფინგი გამართეს.
იტალიური და თურქული ენების საგნობრივი პროგრამის შინაარსი ეროვნული სასწავლო გეგმის უცხოური ენების მოქმედ სტანდარტს ემყარება.
იტალიური და თურქული ენების საგნობრივ პროგრამებზე, ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის ექსპერტებთან ერთად, იტალიური და თურქული ენების მოწვეული სპეციალისტები მუშაობდნენ, რომლებმაც პროგრამები შექმნეს როგორც დაწყებითი, ასევე საბაზო-საშუალო საფეხურის სხვადასხვა დონისთვის. იტალიური ენის საგნობრივი პროგრამა იტალიის საელჩოსთან აქტიურო თანამშრომლობით შემუშავდა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ უკვე გამოაცხადა 2012-2013 სასწავლო წლისთვის სახელმძღვანელოების გრიფირების კონკურსი, მათ შორის იტალიური და თურქული ენების სახელმძღვანელოებზეც.

Italian and Turkish languages’ standards are in compliance with Foreign Languages Standard of the National Curriculum and Assessment Centre.
Italian and Turkish languages’ standards have been developed by the experts of the Center along with Italian and Turkish languages’ specialists. The working group has created the Italian and Turkish languages’ programs for schoolchildren of primary, basic and secondary levels. Italian language program was developed by the active collaboration with Italian Embassy in Georgia.
Acting Ambassador of Italy to Georgia Mr. Franco Impala attended the meeting.
Ministry of Education and Science of Georgia has already announced a competition on textbooks’ approval for 2012-2013 academic year and on Italian and Turkish Languages’ textbooks among them.