საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი პროფესიულ კოლეჯში ,,ახალი ტალღა” ვაუჩერული დაფინანსების ახალი პროგრამის ფარგლებში ჩარიცხულ სოციალურად დაუცველ სტუდენტებს შეხვდა. 7 მაისს ამ კოლეჯში 1000 ლარიანი ვაუჩერით დაფინანსებული 111 სოციალურად დაუცველი სტუდენტი შეუდგა სწავლას. მათი უმრავლესობა მაღალმთიანი აჭარიდან, გურიიდან, იმერეთიდან, სამეგრელოდან და სვანეთიდანაა. მათ კოლეჯის თანამედროვე სტანდარტების ახალი საერთო საცხოვრებელი მოემსახურება.
ქობულეთის პროფესიულ კოლეჯში ვაუჩერული დაფინანსებით სულ 250 სტუდენტი ჩაირიცხა. კოლეჯში სპეციალობები აჭარის რეგიონის ეკონომიკური განვითარების პრიორიტეტული გეგმიდან გამომდინარე შეირჩა შემდეგ საგანმანათლებლო პროგრამებზე: სასტუმრო საქმის მწარმოებელი, მზარეული, კონდიტერი, ტუროპერატორი (აგრო-, ეკო-, და ა.შ. ტუროპერატორი), ბარმენი, მძიმე სამშენებლო ტექნიკის ოპერატორი, ამწის მემანქანე, თაბაშირმუყაოს სპეციალისტი, ელექტრიკოსი, სამაცივრო მოწყობილობების ტექნიკოსი, სარესტორნო საქმის მწარმოებელი. სამინისტროს დაფინანსებით, კოლეჯი საგანამანათლებლო პროგრამების შესაბამისი თანამედროვე მატერიალურ-ტექნიკური ბაზითა და საჭირო ინვენტარითაა აღჭურვილი.. პრაქტიკული სწავლებისათვის მოწყობილია და ფუნქციონირებს სხვადასხვა ლაბორატორია და სახელოსნო.
ცენტრში განახლებული პროგრამებით გადამზადებულ სტუდენტთა 75% უკვე დასაქმებულია სასტუმროებში: ”შერატონ ბათუმი”, ”რედისონი”, ”ჯორჯიან პალასი”, ”პიაცა”, ”ბონი”, ”ოაზისი”, ”ელბაკური”, ”სავანე” და სხვ.

The Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini, met socially vulnerable students newly enrolled at the Vocational Education Center “New Wave” with the help of the new funding program based on a voucher system. On May 7th, the first 111 students to benefit from 1,000 GEL vouchers began studying in “New Wave”. Most of them are from mountainous Adjara, Guria, Imereti, Samegrelo and Svaneti. They will live in a new modern dormitory.
In total, 250 students with vouchers were enrolled in Kobuleti Vocational Center. Students at the Center can specialize in professions based on Adjara’s economic development priorities, such as: hotel manager, chef, heavy construction technical operator, crane operator, plaster specialist, electrician, refrigeration specialist and restaurant manager. The Center is fully equipped with Ministry-funded modern educational materials, technology and necessary inventory. Various labs and workshops are available for practical teaching.
75% of the Center’s graduates are already employed at “Sheraton Batumi”, “Radisson” , “Georgian Palace”, “Piazza”, “Boni”, “Oasis”, “Elbakuri”, “Savane” and more.
For the first time this year, by the President’s initiative, the government funds all willing candidates who decide to study at Vocational Education Centers through a new voucher system. Throughout the year, 7,000 students will study using the voucher system. Socially vulnerable students are fully funded with the vouchers. At the same time, current 9th and 12th graders can get a voucher if they decide to continue their professional education after completing high school.