ინფორმატიკაში საქართველოს ნაკრები გუნდის წევრები (4 მონაწილე) ინფორმატიკის 27-ე საერთაშორისო ოლიმპიადიდან (IOI 2015 ყაზახეთი 26 ივლისი-2 აგვისტო ალმაატა) 4 მედლით დაბრუნდნენ. ოთხივე მონაწილე ბრინჯაოს მედლის მფლობელი გახდა. ამ შედეგით საქართველო ქულათა ჯამური რაოდენობით 84 მონაწილე ქვეყნიდან 30 საუკეთესოთა შორის მოხვდა და ბევრ მასზე დიდ და განვითარებულ ქვეყანას გაუსწრო.
აღსანიშნავია, რომ ნაკრებში ორი ახალბედა მონაწილე იყო. ერთმა მონაწილემ, მეცხრე კლასელმა, გიორგი კლდიაშვილმა პირველად იასპარეზა ორ მათემატიკისა და ინფორმატიკის ოლიმპიადაში და ორი ბრინჯაოს მედალი მოიპოვა. ასევე, აღსანიშნავია ელენე მაჩაიძე, რომელმაც უკვე მე-5 მედალი აიღო მაღალი დონის საერთაშორისო ოლიმპიადებზე და ამით არა მარტო საქართველოში, მთელ მსოფლიოშიც გამოირჩევა. საბოლოოდ, ამ შედეგით საქართველო ქულათა ჯამური რაოდენობით 84 მონაწილე ქვეყნიდან 30 საუკეთესოთა შორის მოხვდა და ბევრ მასზე დიდ და განვითარებულ ქვეყანას გაუსწრო.
ნაკრების წევრები და გამარჯვებულები: ელენე მაჩაიძე - კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199 საჯარო სკოლა;ალექსანდრე ცხოვრებოვი - კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199 საჯარო სკოლა; გიორგი სხირტლაძე - თბილისის დემირელის სახელობის კერძო კოლეჯი; გიორგი კლდიაშვილი - ნ.ნიკოლაძის სახელობის სკოლა-ლიცეუმი.
ჩვენი მოსწავლეები სხვადასხვა საერთაშორისო ოლიმპიადებზე ღირსეულ მეტოქეობას უწევენ მსოფლიოს 100-მდე ქვეყნის წარმომადგენლებს და საუკეთესოთა შორის ხვდებიან. მათ წარმატებებს განაპირობებს მოსწავლეთა ძალისხმევა და მომზადების მაღალი დონე, რასაც სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი უზრუნველყოფს. მოსწავლეებს მაღალკვალიფიციური და გამოცდილი მეცნიერთა ჯგუფის წევრები (მწვრთნელები) საერთაშორისო ოლიმპიადების კომიტეტების მიერ დადგენილი პროგრამით ამზადებენ. საქართველოს ნაკრები გუნდის წევრების შერჩევას, წვრთნას და ოლიმპიადებში მონაწილეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სრულად აფინანსებს.

The members of the Georgian informatics team (4 players) from the 27th International Informatics Olympiad (IOI 2015 Almaty, Kazakhstan July 26-August 2) returned with 4 medals. All four participants won a bronze medal. With this result and according to the total number of points Georgia was among 30 the bests from 84 participant countries and overrun many major industrialized countries. There were two newcomers in the team. One participant, a ninth grader, Giorgi Kldiashvili competed for the first time in two two Olympics Math and IT and won two bronze medals. In addition, Helen Machaidze, who took part in a high-level international Olympic won her 5th medal and she stands out not only in Georgia but in the whole world. Finally with this result and according to the total number of points Georgia was among 30 the bests from 84 participant countries and overrun many major industrialized countries.
Team members and winners: Helen Machaidze - Tbilisi Komarovi Physics and Mathematics N199 public school; Alexander Tskhovrebov - Tbilisi Komarov Physics and Mathematics N199 public school; George Skhirtladze - at Private Demirel College; Giorgi Kldiashvili - N.Nikoladze School-Lyceum. Our student’s suitebly rival representatives of the world's 100 countries in various international Olympiads. Their success is led by their high level of education which provides Shota Rustaveli National Science Foundation. The studenst are trained by the high qualified experts (coaches) with the program established by the International Olympic Committee. The Ministry of Education and Science fully funds the students’ selection participation in the Olimpics.