გამომცემლობა „დიოგენეს“, „ინტელექტისა“ და სხვა დაინტერესებულ პირებზე დაყრდნობით, გავრცელდა ინფორმაცია, თითქოს სამინისტრო რიგი დასახელების სასკოლო სახელმძღვანელოების შესყიდვას მაღალ ფასად ახორციელებს, რის გამოც არამიზნობრივად იხარჯება სახელმწიფო თანხები. იმ შემთხვევაში კი, თუ სამინისტრო წიგნებს გამომცემლობებისგან ან მაღაზიაში შეიძენდა, მისი ფასი გაცილებით იაფი იქნებოდა. აღნიშნული ინფორმაცია არ შეესაბამება სიმართლეს და ეყრდნობა ხელშეკრულებიდან ფრაგმენტულად ამოღებულ ინფორმაციას. იმავე მიდგომით, იმავე ხელშეკრულებიდან, იმავე გამომცემლობების სხვა სახელმძღვანელოებთან დაკავშირებით ფრაგმენტულად ამოღებულ ინფორმაციას თუ დავეყრდნობით, შემდეგ სურათს მივიღებთ:
მოცემული ცხრილის მიხედვით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტო ზემოთ ჩამოთვლილ სახელმძღვანელოებს ბეჭდავს 70,221.72 ლარად (საშუალოდ 1 ეგზემპლარის ღირებულება 1.81 ლარია)
წიგნის მაღაზიებში დაფიქსირებული მინიმალური ფასების შესაბამისად იმავე სახელმძღვანელოების იმავე რაოდენობის შეძენას სახელმწიფო შეძლებდა 309,959.5 ლარად (საშუალოდ 1 ეგზემპლარის ღირებულება 8,00 ლარია)
დასკვნა: ზემოაღნიშნული ფაქტების გათვალისწინებით, იმავე მიდგომით, იმავე ხელშეკრულებით, იმავე გამომცემლობების სხვა სახელმძღვანელოების შესყიდვისას დაზოგილი ბიუჯეტის რაოდენობა შეადგენს 239,737.78 ლარს.
ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ დარჩენილი სახელმძღვანელოების 95%-იც თითქმის ამ ფასად იბეჭდება. ზოგადად სწორია, როდესაც ხელშეკრულების მონაცემების ანალიზი სრულად კეთდება და არა ფრაგმენტულად. ამ სწორი მიდგომით კი, ხელშეკრულების ჯამური ღირებულებიდან გამომდინარე, გამარჯვებული კომპანიის მიერ განფასებული ერთეულისახელმძღვანელოს საშუალო ღირებულება 3.644 ლარი, ხოლო რვეულის 0.75 ლარია. აღნიშნულის შეფარდებითაც კი ერთეულის საშუალო ფასი როგორც სასკოლო სახელმძღვანელოსი ასევე, სავარჯიშო რვეულის ღირებულება გაცილებით მცირეა სასკოლო სახელმძღვანელოების გამავრცელებლებთან არსებულ საცალო ღირებულებასთან. ამასთან, ტენდერის პრინციპებიდან გამომდინარე, მომწოდებელი იმარჯვებს ჯამური ღირებულებით და არა საცალო ღირებულებით და თავად ტენდერში მონაწილე მომწოდებლები ახდენენ განფასებას სასკოლო სახელმძღვანელოებისა და სავარჯიშო რვეულების, თავიანთი შეხედულემისამებრ.
ასევე აღსანიშნავია, რომ გამომცემლობების - „დიოგენესა“ და „ინტელექტის“ მოთხოვნა, რომ სახელმწიფოს მხრიდან ტენდერი განხორციელებულიყო ცალკეული წიგნების შესყიდვის მიხედვით, გაუმართლებელია, რადგან არსებული კანონმდებლობა ამის შესაძლებლობას არ იძლევა.
რაც შეეხება გამომცემლებსა და სამინისტროს შორის სასამართლო დავას, რაზეც გამომცემლები ასევე ხშირად აპელირებენ, სამინისტრო მიესალმება კანონის ფარგლებში ნებისმიერი საკითხის განხილვას. როგორც ცნობილია, გამომცემლობებმა სამინისტროს წინააღმდეგ სასამართლოს სარჩელით მიმართეს. ამ ეტაპზე, საკითხი ორი ინსტანციის სასამართლომ უკვე განიხილა, მაგრამ მათგან არც საქალაქო და არც სააპელაციო სასამართლომ მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა.
გამომცემლობა „არტანუჯის“, „ინტელექტის„ „ლოგოს პრესისა“ და „დიოგენეს“ წარმომადგენლები სასამართლოსგან მოითხოვდნენ უკანონოდ ეცნო საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ქმედება - გამომცემლების საკუთრებაში არსებული სასკოლო სახელმძღვანელოების ბეჭვდა და გავრცელება. ამასთან, ბათილად ეცნო საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 15 აგვისტოს N1051 ადმინისტრაციულ- სამართლებრივი აქტი და სამინისტროს დაკისრებოდა ზიანის ანაზღაურება „არტანუჯის“ სასარგებლოდ 3 845 399 ლარის, გამომცემლობა „ინტელექტის“ სასარგებლოდ 13 005 083 ლარის, „ლოგოს პრესის“ სასარგებლოდ 932 059 ლარისა და გამომცემლობა „დიოგენეს“ სასარგებლოდ 4 911 472 ლარის ოდენობით.
დაბოლოს, სამინისტრო არ გამორიცხავს, რომ დეტალური განმარტების მიუხედავად, ბრლალდებები გაგრძელდეს თუმცა, სამინისტროსთვის მთავარი განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაა, რაც წინა წლებში მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენდა. ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფი ღონისძიებების განხორციელებებისას კი, ერთ-ერთი მთავარი პრინიციპი საბიუჯეტო სახსრების ეფექტიანად ხარჯვა და საზოგადოების სწორი ინფორმირებაა.

The Ministry of Education and Science responds the statement made by media misleading the public about the guidance- books printing program. That is why the Ministry makes it public every detail connected with the purchasing of guidance- books for the 2015-2016 academic year. The Ministry claims that to compare to the previous years they purchase the textbooks notebooks in an unprecedentedly low price.
According to the information released by the publishing house “diogene”, “Intellect”, as if the textbooks are acquired in a high price by the Ministry, which is why the public funds are being spent inappropriately. In case the Ministry had bought the textbooks from the publishers or stores the price would have been much cheaper. The information is not true and it is based on the false reports. If we rely on this information we will get the following picture:
According to the table the Education and Science Infrastructure Development Agency of the Ministry of Education and Science of Georgia prints the textbooks mentioned above for GEL 70,221.72 (the average cost of 1 copy is GEL 1.81).
To buy the same amount of the textbooks in the minimum fixed prices in bookstores the state would be able to purchase them for GEL 309,959.5 (the average cost of 1 copy is GEL 8, 00).
Conclusion: If we consider the above-mentioned facts with the same approach and the same contract the budget savings will amount to GEL 239,737.78.
It should be emphasized that the remaining 95% of printed textbooks is almost the same price. In general it is correct, that the data analysis is done fully but not fragmented. According to the total value of the contract, the winning company's average cost of a unit textbook Costed 3,644 GEL and 0.75 GEL notebook. The average unit price of books as well as a school exercise books is much lower than the current retail value of the school textbooks distribution. In addition to this according to the tender’s principles the supplier wins with the total value and the other suppliers taking part in the tender set the price at their discretion. It is also worth to mention that the publishers “diogene" and "intelligence" demands that the government carry out a tender for the procurement of certain books is unjustified, because the current legislation does not allow it. As for the litigation, between the publishers and the Ministry the Ministry welcomes any discussion of the issue within the framework of the law. AS it is known the publishers appealed to the court. At this point the issue was reviewed by the two courts but either of them rejected their appeal. The publishing houses "Artanuji", "brain", "Logos Press" and "Diogene”’s representatives asked the court to recognize the illegal actions of the Ministry of Education – to print and distribute the textbooks owned by publishers. In addition they demanded to repeal the government’s legal act August 15, 2013, # 1051. And to assign to the Ministry to indemnify the damages for the benefit of "Artanuji" 3 845 399 GEL, for the benefit of the publishing house "intelligence" 13 005 083 GEL, for the benefit of “Logos Press” 932 059 GEL and publishing house "Diogene” 4 911 472 GEL.
And finally, the ministry does not exclude that in spite of the detailed explanations the accusations will be continue. However, the most important task for the Ministry is to provide access of education as in previous years it was a significant problem. While the implementation the availability of education the main principles are to effectively spend the budgetary funds and to correctly inform the public.