ევროკავშირის პროექტის ფარგლებში, გამოცხადებულია კონკურსი - ახალგაზრდული შეჯიბრი ესეებში (Youth Essay Prize Competition).
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ საქართველოს, მოლდოვის და უკრაინის 30 წლამდე მოქალაქეებს.
კონკურსის პირობების თანახმად, მონაწილეებმა უნდა წარადგინონ ესე ინგლისურ ენაზე (მოცულობა 3000 სიტყვამდე). ესეების თემატიკა უნდა უკავშირდებოდეს მონაწილის ქვეყნის ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმებასა და ღრმა და ყოვლისმომცველ თავისუფალ სავაჭრო სივრცეს.
წარმოდგენილი ესე უნდა იყოს კარგი ანალიტიკური და ენობრივი ხარისხის. სასურველია, მონაწილემ ესეს თემა შეარჩიოს ისე, რომ საშუალება ჰქონდეს ასახოს საკუთარი, გარკვეულწილად სიღრმისეული ცოდნა, რომლის საფუძველიც იქნება მიღებული აკადემიური ცოდნა, კვლევები ან პროფესიული გამოცდილება. ესეს ავტორი მკითხველს უნდა სთავაზობდეს საინტერესო არგუმენტს ან მიდგომას.
გამარჯვებულების შესახებ ინფორმაცია გამოქვეყნდება შემდეგ ვებ-გვერდზე: www.3dcftas.eu
გათვალისწინებულია ექვსი ჯილდოს გადაცემა. პირველი კონკურსის შედეგად გაიმარჯვა მოლდოვის ორმა მოქალაქემ. დარჩენილია კიდევ ოთხი ჯილდო. გამარჯვებულები დაჯილდოვდებიან ფულადი პრიზით 500 ევროს ოდენობით.

Youth Essay Prize Competition is announced within the framework of the EU project.
Participation in the competition is allowed for the citizens (up to 30-year-old) of Georgia, Moldova and Ukraine.
In accordance with the terms of the competition, participants should submit the essay in English (volume – up to 3000 words). The subject of the essays must be related to the Association Agreement of the participant’s country and the Deep and Comprehensive Free Trade Area.
The presented essay should be of good analytical and lingual quality. It is desirable the participant to choose the essay so that he/she can reflect his/her own, somehow deep expertise based on the academic knowledge, research or professional experience. The author of the essay must offer the reader an interesting argument or approach.
The information about the winners will be published on the following website: www.3dcftas.eu
6 prizes are provided. In the first competition the winners were two citizens of Moldova. Four more prizes remain. The winners will be awarded with a cash prize of 500 EUR.