საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ახალგაზრდობის პოლიტიკის მართვის დეპარტამენტი, მოხალისეობის განვითარების პროგრამის – “საქართველოს მოხალისეს” ფარგლებში, მიმდინარე წლის 6 ივნისიდან 3 ივლისის ჩათვლით აცხადებს კონკურსს ქ. თბილისიდან და საქართველოს 10 რეგიონის 64 მუნიციპალიტეტიდან 16-დან 25 წლამდე მოხალისეების შერჩევის მიზნით (თითო მუნიციპალიტეტიდან შეირჩევა 2 მოხალისე).
პროგრამის მიზანია მოხალისეობის ინსტიტუტის გაძლიერება, მოხალისეთა ერთიანი ქსელის განვითარება საქართველოს მასშტაბით, მოხალისეობის გზით ახალგაზრდებში სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლება, მოხალისეობით დაინტერესებული ახალგაზრდების რაოდენობის გაზრდა, საზოგადოების საკეთილდღეოდ, საკუთარი ნების საფუძველზე უანგარო შრომის იდეის პოპულარიზაცია, მოხალისეთა მიერ გაწეული შრომის წახალისება,
კონკურსის პირველი ეტაპი
კონკურსის პირველ ეტაპზე, პროგრამაში მონაწილეობის მსურველმა ახალგაზრდებმა, მიმდინარე წლის 5 ივნისიდან 3 ივლისის ჩათვლით რეგიონების მიხედვით უნდა შეავსონ სააპლიკაციო ფორმა, რომელიც განთავსებულია ვებგვერდზე http://youth.indygo.ge/ კონკურსის მეორე ეტაპზე გადავლენ სააპლიკაციო ფორმების საფუძველზე შერჩეული კანდიდატები.
კონკურსის მეორე ეტაპი
კონკურსის მეორე ეტაპზე გადასულ კანდიდატებთან მოხდება გასაუბრება. შერჩევაში მონაწილეობას მიიღებენ სამინისტროს მიერ შერჩეული პროგარამის საკოორდინაციო არასამთავრობო ორგანიზაციები, რის შედეგადაც თითოეულ მუნიციპალიტეტში გამოვლინდება 2 გამარჯვებული.
შერჩევისას გათვალისწინებული იქნება შემდეგი ფაქტორები
• ასაკი 16 დან - 25 წლამდე;
• მოტივაცია და კომუნიკაბელურობა;
• გუნდური მუშაობის უნარ-ჩვევები;
• საზოგადოებრივი და სამოქალაქო აქტიურობა;
• მოხალისეობა და მოხალისეების რეკრუტირება;
• კომუნიკაციის და პრეზენტაციის უნარ-ჩვევები;
• საჯარო ინსტიტუტებთან ურთიერთობის ფორმები;
• პროექტების წერა და ფონდების მოზიდვა;
• და მოხალისეობის განხორციელებასთან დაკავშირებული სხვა საკითხები.
ტრენინგ-სემინარის დასრულებისას თითოეულ მოხალისეს გადაეცემა ტრენინგ-სემინარის გავლის დამადასტურებელი სერტიფიკატი და წლის ბოლომდე მიენიჭება „საქართველოს მოხალისის“ სტატუსი.
პროგრამის ფარგლებში შერჩეული მოხალისეები 2018 წლის ბოლომდე საკუთარი თავისუფალი დროის, ცოდნისა და უნარების გამოყენებით, თავიანთ წვლილს შეიტანენ საზოგადოებისათვის სასარგებლო საქმიანობის განხორციელებაში და ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის საჭიროებიდან და თავისებურებებიდან გამომდინარე ქ. თბილისში და რეგიონებში განახორციელებენ ისეთ ინიციატივებს როგორიცაა: მოხალისეთა კლუბების შექმნა, გარემოსდაცვითი ღონისძიებები, საქველმოქმედო საქმიანობა - სხვადასხვა საჭიროების მქონე ადამიანების დახმარება, სოციალური საქმიანობა, ფილმების ჩვენება, უცხო ენების კურსების გამართვა, ცხოვრების ჯანსაღი წესის პოპულარიზაცია (სპორტული შეჯიბრებები, მარათონები), შშმ ბავშვების საზოგადოებაში ინტეგრაცია, ღირსშესანიშნავი თარიღების აღნიშვნა, შემოქმედებითი საღამოების გამართვა, ცნობილ ადამიანებთან შეხვედრები და სხვა.
პროგრამაში მონაწილე მოხალისეებს საშუალება ექნებათ:
• გაიარონ 5 დღიანი ტრენინგ-სემინარი სრულიად უფასოდ;
• მონაწილეობა მიიღონ სამინისტროს ეგიდით გამართულ სხვადასხვა ტიპის ღონისძიებებში;
• ჩაერთონ საერთაშორისო მოხალისეობრივ პროექტებში (European Voluntary Service);
• გამოვლინდნენ და დაჯილდოვდნენ წლის საუკეთესო მოხალისეები.
დამატებითი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია პროგრამის კოორდინატორთან - განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ახალგაზრდობის პოლიტიკის მართვის დეპარტამენტის ახალგაზრდული პროგრამების სამმართველოს მეორე კატეგორიის უფროსი სპეციალისტი - ანა ხაბარელი ტელ: 599428244; E-mail: akhabareli@mes.gov.ge

The Youth Policy Management Department of the Ministry of Education and Science of Georgia is announcing a competition for the volunteer development program within the Volunteer of Georgia 2018 project framework, starting from June 6 up to July 3, 2018. Volunteers – aged 16 to 25, will be selected from 64 municipalities across Georgia including Tbilisi (two candidates will be selected from every two municipalities).
The aim of the program is to strengthen the volunteering institution, develop a unified network of volunteers throughout Georgia, raise awareness of volunteering amongst the youth, increase the number of people interested in volunteering in general, and encourage the idea of unselfish labor on behalf of the community.
The first stage of the competition
During the initial stage of the competition, young people who wish to participate in the program will have to fill the application form according to their respective region from June 5 to July 3, 2018 on the following website: http://youth.indygo.ge/. Applicants qualifying for the second stage are selected on the basis of the application forms.
The second stage of the competition
Candidates qualified for the second stage will face an interview. The coordinating non-governmental organizations, selected by the Ministry of Education and Science of Georgia will participate in the selection process, resulting in unveiling two winners from each municipality.
The following factors will be taken into consideration
• Candidates aged from 16 to 25 years;
• Motivation and communication;
• teamwork skills;
• Public and civil activity;
In total, 148 motivated volunteers from Tbilisi and 64 municipalities across Georgia (two volunteers from each municipality) will be selected, who will pass a 5-day training-seminar on the following topics:
• Volunteerism and recruitment of volunteers;
• Communication and presentation skills;
• Forms of communication with public institutions;
• Writing projects and attracting funds;
• Other issues related to the implementation of volunteerism.
Upon the completion of the training-seminar, each volunteer will be awarded with the certificate and will be granted the status of "volunteer of Georgia" till the end of the year.
The volunteers chosen within the program will be able to contribute to the benefit of the public by using their own free time, knowledge and skills by the end of 2018. Additionally, the conducted volunteer work will be in accordance with the needs and peculiarities of the respective local municipality. Various initiatives will be implemented in Tbilisi and across the regions such as: creating volunteer special clubs, environmental activities, charities, assistance of people with different needs, social activities, screening, foreign language course, promotion of a healthy lifestyle (sports competitions, marathons), celebration of various occasions, organizing creative evenings, meeting with the famous celebrities, and more.
Volunteers participating in the program will be able to:
• To undergo a 5-day training-seminars for free;
• Take part in various activities held under the auspices of the Ministry of Education and Science;
• Engage in international volunteer services;
• The best volunteers of the year will be identified and awarded.
Additional information can be obtained from the Program Coordinator - Senior Specialist of the Second category of Youth Programs Division of Youth Policy Management Department of the Ministry of Education and Science of Georgia - Ana Khabareli Tel: 599428244; E-mail: akhabareli@mes.gov.ge