მიხეილ ჩხენკელმა დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა, ფინალისტებს მიღწეული წარმატება მიულოცა და მადლობა გადაუხადა მათ საქართველოში იტალიური ენის სწავლების გაძლიერების საქმეში შეტანილი წვლილისთვის.
აღსანიშნავია, რომ 2022 წლის იტალიური ენის საუკეთესო მასწავლებლის ტიტული ქალაქ თბილისის 31-ე საჯარო სკოლის პედაგოგმა ნანა ზარდიაშვილმა მოიპოვა. მეორე ადგილი ქალაქ თბილისის 126-ე საჯარო სკოლის მასწავლებელს, ლალი ახვლედიანს, ხოლო მესამე ადგილი თბილისის 112-ე საჯარო სკოლისა და შპს „ლამპრის“ პედაგოგს მარიამ გვასალიას ერგო.
კონკურსის ფარგლებში დამსახურებული მასწავლებლის ჯილდო შპს „ვახტანგ ესვანჯიას სახელობის იტალიური სკოლა ცისკრის“ პედაგოგს რუსუდან ყოინაშვილს, იტალიის საელჩოსა და ორგანიზაცია „მინერვას“ მიერ დაწესებული სპეციალური პრიზი კი თბილისის 177-ე და 71-ე საჯარო სკოლის იტალიური ენის მასწავლებელს მარიამ მაჭარაშვილს გადაეცა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მინდა, თითოეულ პედაგოგს მოგილოცოთ იტალიური ენის საუკეთესო მასწავლებლის კონკურსის ფინალისტობა და მთელი გულით გისურვოთ წარმატებები და წინსვლა თქვენს საქმიანობაში!
თქვენ, პედაგოგები ემსახურებით ეროვნული მნიშვნელობის საქმეს – ჩვენი ქვეყნის უკეთესი მომავლის შენებას და ფასდაუდებელია ის წვლილი, რაც განათლებული თაობების აღზრდით შეგაქვთ საქართველოს წინსვლასა და განვითარებაში.
საუკეთესო მასწავლებლის კონკურსი უაღრესად მნიშვნელოვანი ინიციატივაა, რომელიც პედაგოგების როლის კიდევ უფრო დაფასებას და მათი შრომის აღიარებას ისახავს მიზნად. მოხარული ვარ, რომ კონკურსის ტრადიციას კვლავ ვაგრძელებთ და დღეს მაქვს პატივი, ფინალისტებს პირადად მივულოცო მიღწეული წარმატება.
ნამდვილად საამაყოა, რომ საქართველოში მასწავლებლობა კიდევ უფრო პოპულარული და პრესტიჟული ხდება. ამას მოწმობს ისიც, რომ ყოველწლიურად მზარდია იმ ახალგაზრდების რიცხვი, რომლებიც მასწავლებლის პროფესიას ირჩევენ.
მსურს, მადლობა გადავუხადო კონკურსის პარტნიორ ორგანიზაციებს – იტალიის საელჩოსა და იტალიური ენის სწავლების კოორდინატორი ორგანიზაციის „მინერვას“ წარმომადგენლებს, რომლებიც ყოველ წელს აქტიურად არიან ჩართულნი იტალიური ენის საუკეთესო მასწავლებლის კონკურსის ორგანიზებაში.
ჩვენ იტალიასთან მრავალწლიანი ნაყოფიერი პარტნიორობა გვაკავშირებს და განათლების ყველა საფეხურზე არაერთ მნიშვნელოვან ერთობლივ საგანმანათლებლო პროექტს ვახორციელებთ. დარწმუნებული ვარ, მომავალში ჩვენი თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაღრმავდება, რაც ხელს შეუწყობს ქვეყნებს შორის საგანმანათლებლო კავშირების გაძლიერებას.
კიდევ ერთხელ, მინდა, პედაგოგებს გულითადად მოგილოცოთ გამარჯვება, პროფესიული წინსვლა და კეთილდღეობა გისურვოთ!“
ცერემონიის ფარგლებში გამარჯვებულ მასწავლებლებს სპეციალური პრიზები მიხეილ ჩხენკელმა, კონკურსის პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად, პირადად გადასცა.
ღონისძიებაში ასევე მონაწილეობა მიიღეს იტალიის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში ენრიკო ვალვომ,
იტალიური ენის სწავლების კოორდინატორი ორგანიზაციის „მინერვას“ ვიცე-პრეზიდენტმა ჯოვანი ჯაკომანტონიომ, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა ბერიკა შუკაკიძემ და სხვა მოწვეულმა სტუმრებმა.
2022 წლის იტალიური ენის საუკეთესო მასწავლებლის კონკურსი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ინიციატივით გაიმართა. კონკურსის პარტნიორები არიან – იტალიის საელჩო საქართველოში და იტალიური ენის სწავლების კოორდინატორი ორგანიზაცია „მინერვა”.
საუკეთესო მასწავლებლის კონკურსი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ ყოველწლიურად ტარდება და მის მთავარ მიზანს მასწავლებლის პროფესიის პოპულარიზაცია, პრესტიჟის ზრდის ხელშეწყობა და წარმატებული პედაგოგიური პრაქტიკის გამოვლენა წარმოადგენს.
საუკეთესო მასწავლებლის კონკურსში მონაწილეობის შესაძლებლობა აქვთ საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლების უფროს, წამყვან და მენტორ მასწავლებლებს, სულ მცირე სამწლიანი სამუშაო გამოცდილებით.

Mikheil Chkhenkeli addressed the audience, congratulated the finalists on their success and thanked them for their contribution to the strengthening of Italian language teaching in Georgia.
It should be noted that Nana Zardiashvili, a teacher of the 31st public school of Tbilisi, won the title of the best Italian language teacher of 2022. The second place went to the teacher of the 126th public school of Tbilisi, Lali Akhvlediani, and the third place went to the teacher of the 112th public school of Tbilisi and "Lampri" LLC Mariam Gvasalia.
Within the framework of the competition, Rusudan Koinashvili, was awarded with the honoured teacher award and the special prize established by the Italian Embassy and "Minerva" organization was given to Mariam Macharashvili, the Italian language teacher of the 177th and 71st public schools of Tbilisi.
Mikheil Chkhenkeli: "I would like to congratulate each teacher for being a finalist in the competition of the best Italian language teacher and wish you success and progress in your work with all my heart!"
You, the teachers, serve the cause of national importance - building a better future of our country, and the contribution you make to the progress and development of Georgia by raising educated generations is invaluable.
The best teacher competition is an extremely important initiative aimed at further appreciating the role of teachers and recognizing their work. I am glad that we continue the tradition of the competition and today I have the Honor to personally congratulate the finalists on their success.
I would like to thank the competition's partner organizations - the representatives of the Italian Embassy and the Italian Language Teaching Coordinating Organization "Minerva", who are actively involved in the organization of the competition for the best Italian language teacher every year.
We have many years of fruitful partnership with Italy, and we implement a number of important joint educational projects at all levels of education. I am sure that in the future our cooperation will be further enhanced, which will contribute to the strengthening of educational ties between the countries.
Once again, I would like to heartily congratulate you teachers on the victory, professional advancement, and prosperity!"
Within the framework of the ceremony, special prizes were given to the winning teachers by Mikheil Chkhenkeli, together with the representatives of the partner organizations of the competition.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to Georgia Enrico Valvo also took part in the event.
Giovanni Giacomantonio, the vice-president of the Italian language teaching coordinator organization "Minerva", Berika Shukakidze, the head of the National Center for Professional Development of Teachers, and other invited guests also attended the ceremony.
The competition for the best Italian language teacher of 2022 was held at the initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia and the National Center for Professional Development of Teachers. The partners of the competition are the Embassy of Italy in Georgia and the coordinating organization of Italian language teaching "Minerva".
The best teacher competition, initiated by the Ministry of Education and Science of Georgia, is held annually by the National Center for Professional Development of Teachers, and its main goal is to popularize the teaching profession, promote the growth of prestige and reveal successful pedagogical practices.