საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში განათლების აღიარების სახელმძღვანელოს პრეზენტაციას დაესწრო. განათლების აღიარების სახელმძღვანელო ის ძირითადი დოკუმენტია, რომელიც უცხოური კვალიფიკაციების შეფასების კრიტერიუმებისა და პროცედურების შესახებ ინფორმაციას იძლევა.
სახელმძღვანელო გათვლილია ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებსა და იმ პირებზე, რომლებსაც განათლება უცხოეთში აქვთ მიღებული. განათლების აღიარების სახელმძღვანელოს მნიშველოვანი როლი ეკისრება განათლების ინტერნაციონალიზაციაში.
დოკუმენტი ქართველი და უცხოელი ექსპერტების ერთობლივი მუშაობის შედეგად შეიქმნა და ის ელექტრონული ფორმით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდებზე განთავსდება.
წიგნის პრეზენტაცია ორდღიანი კონფერენციის ფარგლებში გაიმართა. კონფერენციაზე ქართველმა და უცხოელმა ექსპერტებმა განათლების აღიარების საკითხებთან დაკავშირებით უცხოეთის გამოცდილება და ქართული რეალობაც განიხილეს.
კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობა სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა დავით კერესელიძემ მიიღო, მოწვეულ სტუმრებს შორის იყვნენ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები და ფრანგი, ჰოლანდიელი და დანიელი ექსპერტები.

The manual will be useful for general, professional and higher educational institutions and for those persons who have received education abroad. Education recognition manual plays a major role in internationalization of education.
The document was developed jointly by Georgian and foreign experts, electronic version of the manual will be posted on the web sites of the Ministry of Education and Science and National Center for Educational Quality Enhancement.
The event was held within the scope of a two day conference, where Georgian and foreign experts discussed the issues of recognition practices abroad and in Georgia.
Director of National Center for Educational Quality Enhancement David Kereselidze took part in the conference. Event was also attended by the representatives of higher educational institutions, French, Danish and Dutch experts.