შვეიცარიიდან დაბრუნდნენ 2015 წლის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო საგნების გუნდურ კონკურსში გამარჯვებული მოსწავლეები და მათი პედაგოგები. ისინი ევროპის ბირთვული კვლევის ცენტრში (CERN) 3 დღის განმავლობაში ეცნობოდნენ ახალი ზეგამტარული ტექნოლოგიებითა და ორიგინალური IT ტექნოლოგიებით აღჭურვილი მსოფლიოში უდიდესი ლაბორატორიების ფუნქციონირებს.
ზუსტი და საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლების გაძლიერება და ამ მიმართულებით მოსწავლეების დაინტერესება, ჩვენი ქვეყნის ინტერესებიდან გამომდინარე, განათლების სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტია. მესამე წელია ამ მიზნით სამინისტრო არაერთ პროექტს ახორციელებს. მათ შორისაა პროექტი „საერთაშორისო საგანმანათლებლო ექსკურსიები“, რომლის ფარგლებშიც ჩატარებულ ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების გუნდურ კონკურსებში (მათემატიკა, ქიმია, ფიზიკა) გამარჯვებული მოსწავლეები და გუნდების ხელმძღვანელი პედაგოგები ჯილდოვდებიან საერთაშორისო საგანმანათლებლო ექსკურსიებით „ცერნში“ (შვეიცარია) - ევროპის ბირთვული კვლევის ცენტრში.
წინა წლების მსგავსად, წელსაც მოსწავლეებმა „ცერნის“ დათვალიერება საინფორმაციო ლექციით დაიწყეს. ლექციაზე მათ სრული ინფორმაცია მიიღეს თუ რა არის „ცერნის“ ძირითადი დანიშნულება: ფუნდამენტალური კვლევები მაღალი ენერგიების ფიზიკაში, ინოვაციები, განათლება და გამოცდილების გაზიარება. მოსწავლეები ასევე გაეცნენ ცერნის მუშაობის პრინციპებს.
მოსწავლეებმა მოინახულეს უახლესი აპარატურით აღჭურვილი კომპიუტერული მართვის ცენტრი, მაგნიტების ლაბორატორია, ატლასის ექსპერიმენტის მართვის ცენტრში ნახეს 3D ვიდეო ატლასისა და ნაწილაკების შესახებ, მოინახულეს ატლასის კალორიმეტრი და გაეცნენ ქართველი მეცნიერის ალექსანდრე მესტვირიშვილის CMS ექსპერიმენტს, რომელიც 90 მეტრის სიღრმეზე სპეციალურად საქართველოს დელეგაციისთვის გამართა მეცნიერმა.
„საერთაშორისო საგანმანათლებლო ექსკურსიების“ პროგრამის ფარგლებში, „ცერნის“ ბირთვული კვლევების ლაბორატორიის გარდა, ზუსტ და საბუნებისმეტყველო საგნებში მიღწეული წარმატებებისთვის სამინისტრო მოსწავლეებს პოლონეთში, კოპერნიკის სამეცნიერო ცენტრშიც აგზავნის, ყოველწლიურად დიდ ბრიტანეთში ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლაში მიემგზავრებიან ეროვნულ სასკოლო ოლიმპიადებსა და სხვადასხვა კონკურსებში გამარჯვებული საუკეთესო მოსწავლეები.
ეს პროექტები მომავალ წელსაც გაგრძელდება და ზუსტ და საბუნებისმეტყველო საგნებში წარმატებულ ყველა მოსწავლეს მიეცემა შესაძლებლობა მოინახულოს ევროპის წამყვანი ქვეყნების მიერ შექმნილი უდიდესი მეცნიერული ლაბორატორიები, ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლებში დაისვენებენ და პარალელურად, ენის ცოდნასაც გაიღრმავებენ საგნობრივ ოლიმპიადებში გამარჯვებული მოსწავლეებიც.

One of the priority of Ministry of Education and Science of Georgia is to strengthen the teaching of exact and natural sciences and rise interests among students. Ministry is delivering a few projects in this purpose, amongst are ‘international educational excursions’, and winners of competitions in exact and natural sciences and their teachers are awarded with the educational excursions in CERN – European Organisation for Nuclear Research.
Similarly last year, students started the excursion with the informative lesson. On the lecture they got information what is the main function of CERN: fundamental researches in physics, innovations, education and sharing experiences. Pupils also get information about the working principles of CERN.
Pupils saw the computer centre equipped with modern technologies, laboratory of magnets, in the centre of ATLAS experiments they saw the 3D video about the ATLAS and particles, get acquainted with the CMS experiment of Georgian scientist Giorgi Mestvirishvili, which was held in depth of 90 metre specially for the Georgian delegation.
Under the program of “International educational excursions” expect CERN, pupils are sent to Poland, in scientific centre of Kopernik. Each year the winners of national school Olympiads are sent to Great Britain in the summer school of English language.
This projects will continue in the next year and successful students in exact and natural sciences will have opportunity to see the huge scientific laboratories created by the leading counties of Europe. In summer schools pupils will rest and also deepen their knowledge in English language.