სურამში, უკრაინელი პოეტისა და მწერლის ლესია უკრაინკას სახლ-მუზეუმის სრულმასშტაბიან რეაბილიტაციას საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო მუნიციპალური განვითარების ფონდთან და ადგილობრივ თვითმართველობასთან თანამშრომლობის საფუძველზე განახორციელებს.
მემორიალური სახლის აღდგენისა და სამუზეუმო მოწყობის ინიციატივა საქართველოში უკრაინის სრულუფლებიან ელჩს იჰორ დოლჰოვს ეკუთვნის, რომელიც სარეაბილიტაციო პროცესში აქტიურად იქნება ჩართული.
აღნიშნულ თემსასთან დაკავშირებით, 31 იანვარს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილეებმა მიხეილ გიორგაძემ და ლევან ხარატიშვილმა საქართველოში უკრაინს ელჩს იჰორ დოლჰოვს და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს დირექტორს ნიკოლოზ ანთიძეს უმსაპინძლეს. შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სურამში მდებარე ცნობილი უკრაინელი პოეტისა და მწერლის ლესია უკრაინკას სახლმ-მუზეუმის სრულმასშტაბიანი რეაბილიტაციის პროექტს.
2019 წელს, სააგენტოს მიერ მომზადებული საპროექტო დოკუმენტაციის საფუძველზე ფიზიკურ სამუშაოებს მუნიციპალური განვითარების ფონდი დააფინანსებს. რეაბილიტაციის პროცესი სახლ-მუზეუმის შენობის კონსტრუქციულ გამაგრებასთან და მისი ინტერიერის მოწყობასთან ერთად, ეზოს გალავნის გამაგრებასაც ითვალისწინებს. ინფრასტრუქტურულად მოეწყობა სახლ-მუზეუმის ეზოც. სარეაბილიტაციო პროცესის მოსამზადებელ ეტაპს ადგილობრივი მუნიციპალიტეტი უზრუნველყოფს, რაც სამშენებლო მოედნის მოწყობასა და სამუზეუმო ექსპონატების დაცულ სივრცეში გადატანაში გამოიხატება. სარეაბილიტაციო პროექტი სახლ-მუზეუმის თანამედოვე მუზეუმოგრაფიასაც მოიცავს, რაც სამომავლოდ კულტურულ სივრცეს მეტ შინაარსობრივ დატვირთვას შესძენს.
საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადებას სააგენტო 2019 წლის გაზაფხულისთვის დაასრულებს. მუნიციპალური განვითარების ფონდის დაფინანსებით კი სარეაბილიტაციო პროცესი ზაფხულში დაიწყება და 2020 წლის ბოლომდე გასტანს.
ლესია უკრაინკას მემორიალური მუზეუმი ხაშურის მუნიციპალიტეტის დაბა სურამში, სურამელი აზნაურის, ცნობილი ეთნოგრაფის ნიკოლოზ აბაზაძის XIX საუკუნის სახლშია გახსნილი. მუზეუმის ფონდებში დაცულია ლესია უკრაინკას ცხოვრებასა და შემოქმედებასთან დაკავშირებული მასალები: პოეტის კრებულები, ხელნაწერები, სხვადასხავა ხასიათის დოკუმენტები, სახვითი ხელოვნების ნიმუშები, ნუმიზმატიკური, ფოტო და ეთნოგრაფიული მასალა. მუზეუმის გახსნის ინიციატორი მწერალი გიორგი ლეონიძე იყო.

The initiative of the restoration of museum belongs to the Ambassador of Ukraine to Georgia, Yohor Dolhov, who will be actively involved in the rehabilitation process.
On January 31, the Deputy Ministers of Education, Science, Culture and Sport of Georgia Mikheil Giorgadze and Levan Kharatishvili hosted the Ambassador of Ukraine to Georgia Yohor Dolhov and Director of the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia Nikoloz Antidze at the Ministry. The meeting focused the details for the renovation, as well as discussing the action plan on pursuing the deed.
In 2019, the Municipal Development Fund will fund physical works on the basis of the design documentation prepared by the Agency. The rehabilitation process also includes the construction of the house museum with the constructive reinforcement and its interior arrangement. The house-museum’s yard will be arranged infrastructurally. The local municipality will provide the preparatory stage of rehabilitation process, which is reflected in arrangement of the building site and museum exhibits in the protected area.
Proposal documentation will be completed by the end of 2019. With the financing of the Municipal Development Fund, the rehabilitation process will begin in summer and will last till the end of 2020.
The memorial museum of Lesia Ukrainka is located in the town of Surami in the Khashuri municipality, in the house of XIX century belonging to Nikoloz Abazadze, a well known ethnographer. The museum hosts a wide arrange of creativity materials including: poet's collections, manuscripts, different kinds of documents, samples of fine art, numismatic, photo and ethnographic material. The initiator of the museum was Giorgi Leonidze.