ჯარისკაცზე ორიენტირებული ახალი სოციალური პოლიტიკის ფარგლებში, თავდაცვის უწყება მორიგ ახალ პროექტს იწყებს, რომელიც სამხედროებისა და მათი ოჯახის წევრებისთვის განათლების მიღების ხელშეწყობას ითვალისწინებს. ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილებით, სამინისტრო უმაღლეს სასწავლებლებში ჩარიცხული სამხედროებისა და მათი ოჯახის წევრებისთვის სწავლის საფასურის 50%-იან თანადაფინანსებას უზრუნველყოფს, რომელიც მოიცავს სახელმწიფოს მიერ დადგენილი სწავლის მინიმალური საფასურის – 2250 ლარის ნახევარის დაფარვას. გარდა ამისა, მაღალი აკადემიური მოსწრებისთვის მათ სემესტრულად 750 ლარის ოდენობით „მინისტრის სტიპენდია“ დაენიშნებათ.
ახალი პროექტი დღეს საზოგადოებას საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა წარუდგინა. ირაკლი ღარიბაშვილმა პროექტის მნიშვნელობასა და თავდაცვის სამინისტროს სოციალურ პოლიტიკაზე ისაუბრა, რომელიც ჯარისკაცებისა და მათი ოჯახების ზრუნვაზეა ორიენტირებული. მოწვეულ სტუმრებს სიტყვით მიმართა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა.
მიხეილ ჩხენკელი: „ჩვენი ქვეყნის განვითარების, მოქალაქეთა უსაფრთხოებისა და კეთილდღეობის უზრუნველსაყოფად სამხედრო ძალებს საკვანძო მნიშვნელობა აქვს. ის გამოწვევები, რომელთა წინაშეც დღეს საქართველო დგას, გულისხმობს მრავალმხრივ განვითარებულ, თანამედროვე ცოდნაზე დაფუძნებულ ჯარს, სამხედრო მოსამსახურეებს, რომლებიც სამხედრო საქმეში მომზადებასთან ერთად, გამოირჩევიან მაღალი სამოქალაქო შეგნებით, ღრმად აცნობიერებენ სახელმწიფოსა და მსოფლიოს მშვიდობიანი განვითარების ამოცანებს. ამავე დროს, ეს გულისხმობს სამხედრო მოსამსახურეთა ოჯახებისადმი სახელმწიფოს თანადგომას, საზოგადოების, განსაკუთრებით – ახალგაზრდობის ცნობიერების ამაღლებას შეიარაღებული ძალების როლისა და მნიშვნელობის შესახებ.
ამიტომ მივესალმებით თავდაცვის მინისტრის ინიციატივას, რომელიც ჯარისკაცზე ორიენტირებულ ახალ სოციალურ პოლიტიკას დაუდებს სათავეს. ბუნებრივია, ამ პროცესში განათლების სისტემას განსაკუთრებული როლი ეკისრება. ჩვენ მოხარული ვართ შესაძლებლობით, რომ ამ ძალზე მნიშვნელოვან პროექტში საკუთარი წვლილი შევიტანოთ.“
ურთიერთგაგების მემორანდუმი უმაღლეს სასწავლებლებში სამინისტროს ხელმძღვანელების მიერ საჯარო ლექციებს, სამხედრო ქვედანაყოფებში ექსკურსიებს, შემეცნებით-საგანმანათლებლო პროექტებსა და სამხედრო თემატიკის შესახებ სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის განხორციელებას ითვალისწინებს. ასევე, იგეგმება პროექტის - „ჩვენი ჯარი“ ფარგლებში, თავდაცვის ძალების სამხედრო მოსამსახურეების მიერ სტუდენტებისათვის პრეზენტაციების გამართვა საქართველოს სამხედრო ისტორიის, საქართველოს ეროვნული გმირების, საქართველოს თავდაცვის ძალების, სამხედრო სამსახურის, საერთაშორისო მისიებში საქართველოს მონაწილეობის და სხვა თემატური საკითხების შესახებ.
ახალი ინიციატივა ახალგაზრდების სამხედრო საქმით დაინტერესების, სამხედრო თემატიკასთან დაკავშირებული მეცნიერების განვითარებისა და ქართული ჯარის შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების გზით ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობის გაძლიერებას ისახავს მიზნად.
ღონისძიებას დაესწრნენ პროექტში ჩართული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხელმძღვანელი პირები, რომლებმაც პროექტში მონაწილეობისთვის მზაობა ურთიერთგაგების მემორანდუმზე ხელმოწერით დაადასტურეს.

As part of a new soldier-oriented social policy, the Department of Defense is launching another new project to promote education for the military personnel and their families. Owing to the decision of Irakli Gharibashvili, the Ministry of Education will provide 50% co-financing of tuition fees for servicemen enrolled in higher education institutions, as well as their families, which includes covering the minimum tuition fee set by the state - half of 2250 GEL. Additionally, they will be awarded with a Ministerial Scholarship of GEL 750 per semester for high academic achievement.
The new project was presented to the public today by the Minister of Defense of Georgia. Irakli Gharibashvili spoke about the importance of the project and the social policy of the Ministry of Defense, which is focused on fostering the state of Georgian soldiers and their families. The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli addressed the invited guests.
Mikheil Chkhenkeli: "The military is key to ensuring the development of our country, the security and well-being of our citizens. One of the challenges that Georgia faces today, is organising a well-developed, modern army, with a military personnel, who along with their outstanding military training, are also distinguished by a high level of civilian consciousness, aware of the tasks of a peaceful development of the state and the world. Moreover, this implies a state support for the families of military servicemen, raising public awareness, especially our youth, about the role and the importance of the armed forces.
We therefore welcome the initiative of the Minister of Defense to launch a new soldier-oriented social program. Naturally, the education system has a special role to play in this process. We are pleased to have the opportunity to contribute to this important project”.
The Memorandum of Understanding includes conducting excursions, cognitive-educational projects, giving public lectures and organising scientific-research based activities on military topics. Additionally, within the scope of the project – “Our Army”, military servicemen will hold presentations for students on the military history of Georgia, Georgian National heroes, military service, Georgia’s participation in international missions and other relevant topics.
The new initiative aims to strengthen the country's defense capabilities by engaging young people in military affairs, developing military-related science and raising public awareness about the Georgian military.
The event was attended by the heads of the higher education institutions involved in the project, who confirmed their readiness to participate in the project by signing a memorandum of understanding.