სენაკის მუნიციპალიტეტში რეგიონული თეატრების მეექვსე საერთაშორისო ფესტივალი დაიწყო, რომელსაც საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი დაესწრო. ფესტივალი სოხუმის კონსტანტინე გამსახურდიას სახელობის პროფესიული სახელმწიფო დრამატული თეატრის სპექტაკლით „მთვარის მოტაცება“ გაიხსნა, რომელიც ღია ცის ქვეშ ჯანდაცვის სამინისტროს რეკომენდაციების სრული დაცვით ჩატარდა.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს გაიხსნა რეგიონული თეატრების საერთაშორისო ფესტივალი. იგი უაღრესად საინტერესოა და ჩვენს რეგიონებში თეატრალური კულტურის დიდი ტრადიციების ღირსეულ გაგრძელებას წარმოადგენს. ფესტივალის პირველი სპექტაკლი შესანიშნავად ითამაშა სოხუმის თეატრმა, რომელმაც უნიკალური მიდგომით, ძალიან საინტერესო ხედვით გააცოცხლა დიდი კონსტანტინე გამსახურდიას ბრწყინვალე რომანი „მთვარის მოტაცება“. მსურს მთელ საზოგადოებას მივულოცო ფესტივალის გახსნა და ძალიან დიდი მადლობა გადავუხადო ორგანიზატორებს, განსაკუთრებით მის სამხატვრო ხელმძღვანელსა და სულისჩამდგმელს, ქალბატონ ნინელი ჭანკვეტაძეს. ფესტივალი ჩვენი სამინისტროს მხარდაჭერით ტარდება. მსურს ყველა მონაწილეს დიდი წარმატება ვუსურვო. რაც შეეხება თეატრისმოყვარულებს, დარწმუნებული ვარ, რომ მათ წინ ძალიან საინტერესო სპექტაკლები და დიდი სიამოვნება ელით“.
სპექტაკლის დასრულების შემდეგ მიხეილ ჩხენკელმა ფესტივალის დამფუძნებელს, სოხუმის თეატრის რეჟისორსა და დასს ფესტივალის გახსნა მიულოცა, წარმატება და პროფესიული წინსვლა უსურვა.
სპექტაკლის ინსცენირების ავტორი თამაზ გოდერძიშვილია. მასში გაცოცხლებულია სცენები კონსტანტინე გამსახურდიას რომანიდან „მთვარის მოტაცება“. სპექტაკლი რეჟისორმა გოჩა კაპანაძემ დადგა, მხატვარი კი ანა ნინუაა. მოქმედი პირები და შემსრულებლები: ეკატერინე არჩაია, ბადრი ბეგალიშვილი, დავით ბერაძე, იზოლდა ბოკუჩავა, გიორგი გასვიანი, გიორგი გოგიშვილი, ჯანო იზორია, ვერიკო კალანდია, ჯულიეტა პაკელიანი, მარინა სოლომონია, მერაბ ყოლბაია, მარიამ ყოლბაია, ანა მატუაშვილი, ლელა შარაბიძე, სანათა ძაძამია, ნიკოლოზ წერედიანი, ნუგზარ წერედიანი, ედემი ხვიჩია.
რეგიონული თეატრების მეექვსე საერთაშორისო ფესტივალი 1-6 სექტემბერს ტარდება სპეციალურად შერჩეულ ლოკაციებზე ღია ცის ქვეშ. მასში მონაწილეობას იღებს ქართული რეგიონული თეატრალური დასები: დმანისიდან, თელავიდან, გორიდან, ქუთაისიდან, ზუგდიდიდან და ბათუმიდან.
რეგიონული თეატრების საერთაშორისო ფესტივალი 2015 წელს საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს მხარდაჭერით დაფუძნდა. ფესტივალის ორგანიზატორია კულტურულ-საგანმანათლებლო ფონდი „დღეს“ (დამფუძნებელი მსახიობი ნინელი ჭანკვეტაძე). ფესტივალის მხარდამჭერია ფოთის მუნიციპალიტეტის მერია და სენაკის მუნიციპალიტეტის მერია.

The Sixth International Festival of Regional Theaters has started in Senaki Municipality, which was attended by the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli. The festival was opened with the performance - "Stealing the Moon" created by the great Konstantine Gamsakhurdia, performed by the Professional State Drama Theater of Sokhumi, and held in full compliance with the recommendations issued by the Ministry of Health.
Mikheil Chkhenkeli: “The International Festival of Regional Theatres opened today. It is highly interesting effort and represents a worthy continuation of the great traditions of theatrical culture in our regions. The first performance of the festival was perfectly performed by the Sokhumi Theatre, which revived the great Konstantine Gamsakhurdia's brilliant novel "Stealing the Moon " with a unique approach and an extremely creative vision. I would like to congratulate everyone with the successful opening of the festival and thank the organizers, especially its artistic director and inspirer, Mrs. Nineli Chankvetadze. The festival is held with the support of our Ministry. I wish all the participants great success in the future. As for the theatre lovers, I am sure that very interesting performances and great pleasure await them. "
After the performance, Mikheil Chkhenkeli congratulated the festival founder, director of the Sokhumi Theatre and the entire cast on the opening of the festival.
The author of the play is Tamaz Goderdzishvili. It brings to life scenes from Konstantine Gamsakhurdia's novel "Stealing the Moon". The play was directed by Gocha Kapanadze and the artist is Anna Ninua. Actors and performers: Ekaterine Archaia, Badri Begalishvili, Davit Beradze, Izolda Bokuchava, Giorgi Gasviani, Giorgi Gogishvili, Jano Izoria, Veriko Kalandia, Julieta Pakeliani, Marina Solomonia, Merab Kolbaia, Mariam Kolbaashvili, Nikoloz Tserediani, Nugzar Tserediani, Eden Khvichia.
The Sixth International Festival of Regional Theatres will be held between September 1-6 at specially selected locations in the open air.
The International Festival of Regional Theatres was established in 2015 with the support of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia. The festival is organized by the cultural-educational foundation "Today" (founding actress Nineli Chankvetadze). The festival is supported by Poti and Senaki Municipalities.