საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიზნით, ხაშურში თანამედროვე სტანდარტების პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულების მშენებლობის პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს.
სამშენებლო სამუშაოები მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილმა, საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს დირექტორ დავით ფარცვანიასთან და შიდა ქართლის გუბერნატორ მამუკა საღარეიშვილთან ერთად დაათვალიერა.
200 სტუდენტზე გათვლილ სამსართულიან შენობაში მოეწყობა თანამედროვე ტიპის სასწავლო სივრცეები, მაღალტექნოლოგიური სახელოსნოები და თანამედროვე სტანდარტის ღია სპორტული მოედანი. კოლეჯი სრულად იქნება ადაპტირებული შშმ პირთათვის.
როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, ხაშურის პროფესიული სასწავლებელი სტუდენტებს რეგიონის საჭიროებებზე მორგებულ პროფესიებს შესთავაზებს, როგორც გრძელვადიან, ასევე, მოკლევადიან მომზადება-გადამზადების პროგრამებს, მათ შორის: ელექტროობა, ქვის სამუშაოების წარმოება, კულინარია, კონდიტერია, საინფორმაციო ტექნოლოგიები, შედუღება, იატაკის მოპირკეთება, ვეტერინარია, მეფუტკრეობა, მებაღეობა, სატყეო საქმე და სხვა. კოლეჯი აქტიურად ითანამშრომლებს როგორც კერძო სექტორთან, ასევე ადგილობრივ თვითმმართველობასთან.
პროექტი, რომლის ჯამური ღირებულება ცხრა მილიონ ლარზე მეტს შეადგენს, საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს მიერ ხორციელდება. სამშენებლო სამუშაოები 2021 წლის ზაფხულში დასრულდება.
პროფესიული განათლების განვითარების სტრატეგიის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას სწორედ პროფესიული სასწავლებლების ქსელის გაფართოება წარმოადგენს, რაც მუნიციპალიტეტებში პროფესიული კოლეჯების მშენებლობასა და რეგიონის საჭიროებებზე მორგებული პროგრამების დანერგვას გულისხმობს. შედეგად, როგორც ახალგაზრდებს, ასევე, ზრდასრულებს ყველა მუნიციპალიტეტში ექნებათ პროფესიული განათლების მიღების შესაძლებლობა. ამისათვის სამინისტრო პროფესიული კოლეჯების, უმაღლესი და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების საგანმანათლებლო სივრცეებს გამოიყენებს. გარდა ამისა, აქტიურად მიმდინარეობს პროფესიულ განათლებაში კერძო სექტორის ჩართვა და პროგრამების შემუშავებისას მათი ინტერესებისა და მოთხოვნების გათვალისწინება.

With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, in order to increase access to vocational education, the process of construction of a modern educational institution of modern standards in Khashuri is underway.
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister, inspected the construction work together with Davit Partsvania, Director of the Agency for Development of Educational and Scientific Infrastructure and Mamuka Saghareishvili, Governor of Shida Kartli.
The three-storey building for 200 students will have modern learning spaces, high-tech workshops and a modern open-air sports field. The college will be fully adapted for people with disabilities.
As the Deputy Minister noted, Khashuri Vocational School will offer students professions tailored to the needs of the region, as well as long-term and short-term training programs, including electricity, masonry, culinary, confectionery, information technology, welding, flooring, Gardening, forestry and more. The college will actively cooperate with both the private sector and the local government.
The project, with a total cost of more than GEL 9 million, is implemented by the Educational and Scientific Infrastructure Development Agency. Construction will be completed in the summer of 2021.
One of the priority directions of the vocational education development strategy is to expand the network of vocational schools, which includes the construction of vocational colleges in the municipalities and the introduction of programs tailored to the needs of the region. As a result, both young people and adults in all municipalities will have access to vocational education. For this purpose, the Ministry will use the educational spaces of vocational colleges, higher and general education institutions. In addition, the private sector is actively involved in vocational education and their interests and requirements are taken into account when developing programs.