საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა, შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის უფროს სოფო გორგოძესთან ერთად, გამოცდების დაწყებამდე 103-ე საჯარო სკოლაში გახსნილი საგამოცდო ცენტრი მოინახულა.
ვიზიტის ფარგლებში ცენტრი მედიის წარმომადგენლებმაც დაათვალიერეს. მათ შესაძლებლობა მიეცათ, ადგილზე გაცნობოდნენ, თუ როგორ იქნება მოწყობილი საგამოცდო სექტორები 2021 წლის გამოცდებისათვის და რა რეგულაციების დაცვა მოუწევთ როგორც გამოსაცდელებს, ასევე საგამოცდო პროცესში ჩართულ პირებს.
მინისტრის მოადგილემ ჟურნალისტებს ეროვნული გამოცდების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა. როგორც ნუნუ მიცკევიჩმა აღნიშნა, საგამოცდო ცენტრებში დაცულია ჯანდაცვის სამინისტროს ყველა რეგულაცია და ცენტრები აბიტურიენტების მისაღებად სრულ მზადყოფნაშია. მისი თქმით, წელს კორონავირუსით ინფიცირების მიზეზით არცერთი გამოსაცდელი პირი, აბიტურიენტი, სტუდენტი, მაგისტრანტობის მაძიებელი თუ მასწავლებელი, არ დარჩება გამოცდების მიღმა. მათ შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი საგანგებოდ შედგენილი ცხრილის მიხედვით გამოცდას შესაბამის საგანში ჩაუტარებს არაუადრეს 2 კვირისა. მნიშვნელოვანია, რომ გათვალისწინებული იქნება გეოგრაფიული დაფარვა.
2021 წლის საგამოცდო პროცესი საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ განსაზღვრული რეკომენდაციების სრული დაცვით ჩატარდება. საქართველოს მასშტაბით გახსნილი იქნება 25 საგამოცდო ცენტრი. მათ შორის, ბათუმში, ფოთში, ზუგდიდში, ოზურგეთში, ქუთაისში, ახალციხეში, გორში, თბილისში, რუსთავში, თელავსა და ხულოში.
2020 წლის მსგავსად, გამოსაცდელთა და მეთვალყურეთა დაშვება მოხდება მხოლოდ ყოველი საგამოცდო სექტორის ფართობის 50%-ზე და თითოეული სამუშაო მაგიდა წინა მხრიდან აღჭურვილი იქნება გამჭვირვალე დამცავი ფარით/ბარიერით. ამასთან, მაგიდებს შორის დაშორება იქნება 2 მეტრი, ერთმანეთის მიმდევრობით განლაგებულ მაგიდებს შორის მანძილი კი – 1 მეტრი.
შეგახსენებთ, რომ საგამოცდო ცენტრები კონდიცირების სისტემით სრულად არის აღჭურვილი და წელსაც უზრუნველყოფილია სპეციალური სივრცეები იმ გამოსაცდელებისათვის, რომელთაც ადგილზე აღენიშნებათ ტემპერატურა.

During the visit, the media representatives also visited the centre. They were given the opportunity to learn on the spot how the examination will be arranged for the 2021 exams and what regulations will be followed by both the examiners and the persons involved in the examination process.
The deputy minister provided journalists with detailed information about the national exams. As Nunu Mitskevichi noted, all the regulations of the Ministry of Health are observed in the examination centres, and they are in full readiness to accept the entrants. She said that due to the coronavirus infection this year, none of the test subjects, entrants, students, graduate students or teachers will be left out of the exams. According to a specially compiled schedule, the National Centre for Assessment and Examinations will conduct the examination in the relevant subject no earlier than 2 weeks. It is important that geographical coverage is taken into account.
The 2021 examination process will be conducted in full compliance with the recommendations set by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia. 25 examination centres will be opened throughout Georgia. Including Batumi, Poti, Zugdidi, Ozurgeti, Kutaisi, Akhaltsikhe, Gori, Tbilisi, Rustavi, Telavi and Khulo.
As in 2020, test takers and supervisors will only be allowed at 50% capacity of the area of each examination sector, and each desk will be equipped with a transparent protective shield / barrier on the front.
Please be reminded that the examination centres are fully equipped with air conditioning system and this year also provide special spaces for those examiners who have on-site temperature.