ახალი მოდელის მიხედვით, სამინისტრო სტანდარტებსა და მათი მიღწევის შეფასების კრიტერიუმებს შეიმუშავებს. ამასთან, უზრუნველყოფს ყველა მოსწავლისათვის სკოლების სტანდარტების ძირითადი კომპონენტების ხელმისაწვდომობას. საგანმანათლებლო რესურსცენტრი ინარჩუნებს სკოლებისათვის საგანმანათლებლო, იურიდიულ და ფინანსურ საკითხებთან დაკავშირებით საკონსულტაციო დახმარების გაწევის ფუნქციას. ასევე, რაიონის დონეზე განახორციელებს მოსწავლეთა და მასწავლებელთა პროგრესის მონიტორინგსა და კონტროლს. დამატებითი მმართველობითი რგოლის ფუნქცია კი, სკოლის ოლქის დონეზე სასკოლო პოლიტიკის დაგეგმვა და განხორციელება იქნება.
საქართველოს მასშტაბით 250-300 სასკოლო ოლქი იარსებებს, რომელიც, საშუალოდ, 10 სკოლას მოემსახურება. სასკოლო ოლქის საბჭოს წევრების რაოდენობა ყველა ოლქში ფიქსირებული - 9 წევრი იქნება: წევრების უმრავლესობა (6 წევრი) აირჩევა, მაგრამ 1 წარმომადგენელს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო დანიშნავს,1 წევრს - ადგილობრივი თვითმმართველობა და 1 წევრს - საგანმანათლებლო რესურსცენტრი.
პროექტი ორი კვირის განმავლობაში დეტალურად განიხილება, შემდეგ მოხდება მისი პილოტირება. ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს ელექტრონულ მისამართზე: nrevishvili@mes.gov.ge შეუძლია გამოაგზავნოს თავისი შენიშვნები და რეკომენდაციები.

According to the new model, the Ministry shall elaborate standards and criteria of achievements. Along with this, the Ministry will ensure accessibility to basic components of school standards for every pupil. Resource centers shall maintain their functions of providing educational, legal and financial assistance together with monitoring and controlling of teachers and pupils’ progress. Functions of additional governing unit shall include planning and implementation of school policy on school district level.
250-300 school districts shall operate throughout Georgia. They will serve approximately 10 schools. Each school district board shall have 9 members and the number will be fixed; majority of members (6 members) shall be elected, 1 member shall be approved by the Ministry of Education and Science, 1 member - by local self-government and 1 member by - Educational Resource Center.
The project will undergo detailed discussions during two weeks followed by piloting process later on. All interested persons will be able to send remarks and recommendations to the following email nrevishvili@mes.gov.ge