როგორ დავსაქმდე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში?
,,საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, საჯარო კონკურსი მოხელის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად ცხადდება საჯარო სამსახურის ბიუროს მიერ ადმინისტრირებული ვებგვერდის მეშვეობით და ამავე ვებგვერდზე ხდება კონკურსში მონაწილეობისთვის განაცხადის წარდგენა ელექტრონული ფორმით.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში დასაქმების მსურველმა მისთვის სასურველ ვაკანტურ თანამდებობაზე გამოცხადებულ კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით, განაცხადი უნდა შეავსოს საჯარო სამსახურის ბიუროს ოფიციალურ ვებგვერდზე (www.hr.gov.ge).
როგორ გავხდე საჯარო სკოლის დირექტორი?
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2011 წლის 24 თებერვლის N25/ნ ბრძანებით დამტკიცებული „საჯარო სკოლის დირექტორის შესარჩევი კონკურსის გამართვის წესის“ შესაბამისად, დირექტორობის მსურველის საჯარო სკოლის სამეურვეო საბჭოსთვის ასარჩევად წარდგენისათვის აუცილებელია დირექტორობის უფლების მოპოვების დამადასტურებელი სერტიფიკატის მფლობელმა პირმა ელექტრონულად შეავსოს თანხმობის განაცხადის ფორმა, გაიაროს გასაუბრება და გააკეთოს მოხსენება „სკოლის განვითარების სტრატეგიული ხედვის თაობაზე“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტით შექმნილ კომისიასთან, რის შემდეგაც კომისია შეარჩევს იმ დირექტორობის კანდიდატს, რომელიც ამ წესის შესაბამისად წარედგინება სამეურვეო საბჭოს ასარჩევად.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ მომავალში გამოცხადდება საჯარო სკოლის დირექტორთა შესარჩევი კონკურსი იმ საჯარო სკოლებში, სადაც დირექტორის თანამდებობა არის ვაკანტური. კანონმდებლობით დადგენილი წესების შესაბამისად, შესაძლებელია მონაწილეობის მიღება აღნიშნულ კონკურსში (დეტალური ინფორმაცია იხილეთ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე www.mes.gov.ge).
როგორ დავსაქმდე პროფესიულ კოლეჯში?
"პროფესიული განათლების შესახებ" საქართველოს კანონის თანახმად, პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებები, როგორც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირები, დამოუკიდებლად იღებენ გადაწყვეტილებას საკადრო საკითხების შესახებ. შესაბამისად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მოკლებულია შესაძლებლობას განიხილოს ნებისმიერი პირის დასაქმების საკითხი რომელიმე პროფესიულ კოლეჯში, თუმცა, აღნიშულ თემასთან დაკავშირებით, თანამშრომლობა შესაძლებელია კონკრეტულ პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებასთან.
როგორ დავსაქმდე საჯარო სკოლებში?
„ზოგადი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებები, როგორც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირები, დამოუკიდებლად იღებენ გადაწყვეტილებას საკადრო საკითხებთან დაკავშირებით. შესაბამისად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მოკლებულია შესაძლებლობას განიხილოს ნებისმიერი პირის დასაქმების საკითხი რომელიმე საჯარო სკოლაში, თუმცა, აღნიშულ თემასთან დაკავშირებით, თანამშრომლობა შესაძლებელია კონკრეტულ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებასთან.
როგორ დავსაქმდე უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში?
„უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები, როგორც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირები, დამოუკიდებლად იღებენ გადაწყვეტილებას საკადრო საკითხებთან დაკავშირებით. შესაბამისად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მოკლებულია შესაძლებლობას განიხილოს ნებისმიერი პირის დასაქმების საკითხი რომელიმე უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, თუმცა, აღნიშულ თემასთან დაკავშირებით, თანამშრომლობა შესაძლებელია კონკრეტულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებასთან.

How to get employed in the Ministry of Education and Science of Georgia?
In accordance with the Georgian law on Civil Service, the opening for civil worker’s position is announced by the Civil Service Office on their web-site, where the application can be submitted electronically.
In consideration of the above-mentioned, for participation in the competition, the applicants have to complete the application form on the official web-site of the Civil Service Office (www.hr.gov.ge) by the established rule.
How can I become a director of a public school?
In accordance with the “Rule of Conducting Competition for Selecting the Public School Director’’, approved by Decree N25/m issued by the Minister of Education and Science on February 24, 2011, the person wishing to present his/her candidate to the public school guardianship council, who holds the relevant certificate to prove that s/he has a right to apply for the position, has to complete an electronic approval form, undertake the interview and present a report on Strategic Vision for School Development. The interview and the presentation takes place at the commission created by an individual administrative legal act issued by the Minister. The commission will select the candidate who, in compliance with this rule, will be presented to the public school guardianship council for election.
In future, the Ministry of Education and Science of Georgia will announce a competition for selecting the school directors in the schools where the director’s position is vacant. In compliance with the law, candidates can participate in the competition (detailed information is provided on the official MoES web-site www.mes.gov.ge).
How to get a job in the VET College?
In accordance with the Georgian Law on Vocational Education, the educational institutions, as Legal Entities of Public Law under the Ministry of Education and Science make independent decisions regarding the staff recruitment issues. Respectively, the Ministry of Education and Science of Georgia is deprived of an ability to make decision about appointing this or that person in the VET college, however, there can be some cooperation with a specific vocational education institution.
How to get a job in the general education institution?
In accordance with the Georgian Law on General Education, the educational institutions, as Legal Entities of Public Law under the Ministry of Education and Science, make independent decisions regarding the staff recruitment issues. Respectively, the Ministry of Education and Science of Georgia is deprived of an ability to make decision about appointing this or that person, however, there can be some cooperation with a specific general education institution.
How to get a job in the higher educational institution?
In accordance with the Georgian Law on Higher Education, higher education institutions, as Legal Entities of Public Law under the Ministry of Education and Science, make independent decisions regarding staff recruitment. Respectively, the Ministry of Education and Science of Georgia is not involved in the recruitment affairs of any of the higher education institutions, however, there can be some cooperation with a specific university or institute.